ONUR KILIC, MALTEPE ASKERI LISESI OKUDUGU SIRADA FETHULAHCI TEROR ORGUTU/PARALEL DEVLET YAPILANMAS'NA (FETO/PDY) MENSUP SUBAY VE ASTSUBAYLARIN BASKI ISKENCELERINE DAYANAMAYIP "BURASI NAZI KAMPI MI?" DEDIGI ICIN COK SEVDIGI VE COCUKLUK HAYALINI KURDUGU OKULDAN ATILDIGINI SOYLEDI.(FOTO: MEHMET CANDAN / IZMIR, (DHA)

Maltepe Askeri Lisesi’nde okuyan bazı öğrencilerin,  Fethulahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmas’na (FETÖ/PDY) mensup subay ve astsubayların baskı ve işkencelerine dayanamayarak ya okuldan ayrıldıkları, ya da tepki gösterdikleri için atıldıkları iddia edildi.

Bu öğrencilerden Onur Kılınç, baskılar karşısında “Burası Nazi kampı mı?” dediği için çok sevdiği okulundan atılarak, çocukluk hayalini kurduğu üniformayı giymekten mahrum bırakıldığını söyledi. Aynı dönemin öğrencilerinden Emre Açıkgöz de, FETÖ’cü komutanların kendisini Atatürk düşmanlığıyla suçlamaları üzerine iftiralara dayanamayıp okuldan ayrılmak durumunda kaldığını öne sürdü.

Darbe girişiminin ardından Fethulahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada çok sayıda ordu mensubunun tutuklanması, bu örgütün askeri okullardaki faaliyetlerini de gündeme getirdi. FETÖ/PDY’ye mensup subay ve astsubayların, askeri okullarda kendilerinden olmayan ve olmayı kabul etmeyen öğrencileri baskı ve işkencelerle yıldırdıkları, okuldan attırdıkları ya da ayrılmaya zorladıkları iddiaları ortaya atıldı.

TAMAMEN HAPİS HAYATIYDI

Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrenim gördüğü sırada subay ve astsubayların yaptığı baskı ve işkenceler karşısında “Burası Nazi kampı mı?” diye tepki gösterdiğini belirten 22 yaşındaki Onur Kılınç, bu nedenle okuldan atıldığını ve bu olayın halen yaşamını etkilediğini söyledi. Makedonya Goce Delchev Üniversitesi Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi olan Kılınç yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Ben 2008- 2012 yılları arasında Maltepe Askeri Lisesi’nde okudum. Okuldayken, ‘Burası Nazi kampı mı?’ dediğim için okuldan atılma kararı çıktı. Benim buraya getiren süreç ise, Atatürk tişörtüyle okula girmemle başladı. Sınıf subayımız beni arkadaşlarımızdan ayırıp, ‘konsere gittiğim, sakal tıraşı olmadığım’ gibi çeşitli bahaneler bularak savunma verdirdi. Ben iki saat öncesinde sakal tıraşı olmuştum. Konsere de gitmediğimi belirttim. Beni dinlemedi ve gece nöbetime gelerek bana çeşitli cezalar verdi. Tamamen hapis hayatıydı bizim için. Bunları ailelerimize söylediğimizde telefon hakkımızı bile elimizden alıyorlardı. Ailemiz okula geldiğinde görüşmemize izin vermiyorlardı. Ailelerimiz ağlayarak okuldan ayrılıyorlardı. Yaşadıklarımızı okul komutanımıza anlattım. Ama o, ‘benim okulu Nazi kampına, subayları da Nazi kamplarındaki işkenceci subaylara benzettiğimi’ söyleyerek benim disiplin kuruluna sevk edildiğimi belirtti. Daha sonra okuldan atıldım. Okul komutanımız şuan darbe girişiminden tutuklu olan Abdülkerim Ünlü idi. Eğer darbe gerçekleşmiş olsaydı, Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olacaktı. Yani kimi kime şikayet ettiğimizi bilmiyorduk.”