Türkiye’de yaşayan bazı kesimlerin  darbe ve sonrası yaşananlardan sonra geleceğe umutla bakmadıklarına tanık oldum. Bence bu bir geçici psikolojidir.

Bir süreçten sonra normal yaşama geçilecek. Diğerleri gibi buda mazide kalacak ve unutulacak. Önemli olan bu başarısız darbeden de bir ders çıkarılmalı. Neden oldu? Bu kadar insan geleceklerini neden zora soktu. Öyle mevkilere gelmiş insanların, sıfır noktasına gelmesi hayatın en kötülerindendir. İşte bu insanlara vatan haini diyebiliriz. Ancak o insanların da bir geçmişi ve geleceği vardı. Sayıları bir değil iki değil. Tabii bu bir savunma gibi de görülmesin. Zaten bir gazeteci olarak objektif ve fotoğraf kareleri üzerinde düşünüyorum. Darbe öncesine kadar, siyasi arenada konuşulanları daha unutmadık. Dün gibi aklımızda. Belki darbe telaffuz edilmiyordu, ancak gerek Ak Parti iktidarından olsun, Cumhurbaşkanı’nın duruşundan ve üslubundan rahatsızlık da bir gerçek. Tabii bunların hiçbiri darbeyi haklı göstermez, ancak işte bu algılar sonucunda darbeler geçmişte de olmadı mı?
 

OLUMSUZU OLUMLUYA ÇEVİRMELİYİZ

İşte her şeyde bir hayır vardır demişti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiç olmazsa bu demokrasiye yönelik bu başarısız darbe girişimi siyasetteki ayrılığı sonlandırsın. Türkiye bu fırsatı iyi değerlendirsin. Bunu da Allah’ın bir lütfu olarak görürsek, Türkiye darbeleri maziye gömsün. Sürekli darbe korkusu ile bugünlere gelen Türkiye’deki tüm darbelerin mazisine bakarsanız, asker komuta kademesinde olsun ya da olmasın hepsinde siyasetteki hoşnutsuzluktan kaynaklanmıştır. Amacımız üzüm yemek olsun, bağcıyı dövmek bizi bir yere götürmez. O nedenle 2000 yılına milenyum yılı dedik.  Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz Cuma gününü de bir milat olarak görelim. Çünkü Türkiye bugünlere gelirken, tüm siyasilerin eli bu taşın altında var. Onları isim isim anmak buradan bize fayda getirmez. İşte bazen Türkiye için intikam ve hesap sormak iyidir, ancak toplumda da bir huzuru bulmak adına olumlu şeylerde alternatif olarak bulunmalı.

HERŞEYE RAĞMEN TÜRKİYE’NİN DEĞERİNİ BİLELİM

İşte tatil rehavetindeyim. Ayvalık-Dikili arasındaki evimde sabahları spor için erken saatte kendimi dışarıya atıyorum. Hem kilo veriyorum, hem de yazacaklarımı düşünüyorum. Karınca kararınca ülkem insanına bir şeyler aktarmak istiyorum. Sabah yürüyüşe çıktığımda cüzdanımı almayı unutmuşum. Bir tarlanın yanından geçerken, tarladan bamya satan bir köylü vatandaşımızın yanına yanaştım, sonra versem olur mu? dedim. Torbayı doldurdu. Sonra aynı şeyi fırında denedim. Bir ekmek 4 simit aldım. Orada da param yok dedim. Oradan da elim boş dönmedim. İşte bu Türklerin en güzel özelliklerinden biri. Gönülleri zengin bir millet. Bugün yaşadığım İsveç’te bunu yapmaya kalksam inanın elim boş dönerdim. İşte bu da güzel bir Türkiye gerçeği. Ne kadar karamsar olursanız olun, ancak böyle gönlü zengin, insan gibi insanlar artık fazla yok bu günümüzde.