Herşey de bir hayır vardır derler ya, hakikaten 15 Temmuz Fetö’cuların darbe girişimi Türkiye’nin iç barışını sağladı.

Umarım bu birliktelik korunur ve güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte yaşarız. Bir zamanlar Cumhurbaşkanlık Sarayı’na (Külleyesi’ne) çıkmamak için neler söylediklerini unutan CHP ve MHP liderleri, konu Türkiye, Cumhuriyet ve milli irade yani demokrasi olunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu teklifini geri çevirmeyerek geçmişe de güzel yapıcı bir çizgi çektiler.
TAKSİM HERŞEYİN YENİ BİR MİLATI OLDU
İşte CHP’ nin Taksim’deki demokrasi buluşması özlenen bir tablo idi. Yıllardır, iktidarı elinde bulunduran Ak Parti’liler ile hem yönetici hem de seçmen boyutunda bir birliktelik gördük. İşte düne kadar bir araya gelemeyenler bu Taksim’de tüm Türkiye olarak buluştu. Bunlar arasında MHP ve HDP’lilerinde olduğuna inanıyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu MHP lideri Devlet Bahçeli ile güzel bir birliktelik yaptı. Başarısız darbe girişiminde aynı tepkiyi veren HDP liderlerinin de bu fotoğrafta olması daha anlamlı olurdu, Türkiye’deki gerçek barışın sağlanmasında ancak olmadı.

TILSIMLI BİR ATATÜRKÇÜ ÜLKEYİZ
Laikler, Atatürkçüler, Ak Partililer, MHP’liler sanıyorum HDP’liler de herkes aynı çizgiye geldi bu hainlerin darbe girişimi sonucunda. Yıllardır, köşelerinden yazarlar, çizerler mesajlar verdik, Türkiye için bir olun diye. Şimdi bu görüntüleri görmek işte en büyük zevkimiz ve gururumuz oldu. Türkiye hakkikaten bir uçurumun köşesinden döndü. Eğer bu cuntacı İslamist Fetö’cülar rejimi değiştirseler idi hepimiz bugün yanmıştık. Tamam geçen günkü yazılarında ilkokul mezunu bir din görevlisi olan Fethullah Gülen’in 40 yıllık çalışmasını yaparken dünden bugüne tüm siyasi liderleri nasıl ekarte edip devlet içerisinde yapılandığını ve buna seyirci kaldıklarını yazdım. Evet hepsi suçlular ta ki 15 Temmuz’daki Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenlere kadar. Ancak işte şehit kanları ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti yine şehit kanları ile yoluna devam etti. Onun için Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının yoktan var ettikleri bu laik Cumhuriyet’i bu açıdan tılsımlı buluyorum. Düşünün TSK’nın yüzde 60-70’ini FETÖ’cuların elinde olduğu tahmin ediliyor ve böyle 40 yıllık bir yatırımın direkten dönmesi hakikaten bu Cumhuriyet’i zor şartlarda kuran ve bize emanet ederlerin bir ilahi tılsımı olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyet’i o gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok zor şartlarda cep telefonundan gelen bir mesaj ile sokağa dökülen ve bugün şehit olanların gücü ile ayakta kaldı. Onlara müteşekkir olmak gerekir.

BAŞTAN BU BİR TİYATRO OYUNU GİBİYDİ
Takdir edersiniz ki, başta gelen zayıf görüntüler karşısında böyle bir darbe girişimi çok zayıf gelmişti. İster istemez ben dahil, böyle bir değerlendirme yapmıştık. Ancak sonra yayınlanan görüntüleri görünce tüylerimiz ürperdi. Cumhuriyet rejiminin nasıl uçurumun köşesinden döndüğünü gördük. Evet artık bu FETÖ yapılanmasının dibine kezzap dökülmeli. Türkiye’den silinmeli. Bir daha ruh bulmamalı.

ATATÜRK VE CUMHURİYET DÜŞMANLIĞINI HERKES GÖRDÜ
İşte bu darbe bize bir kez daha neyi gösterdi diye merak etmeliyiz. Ben buradaki fotoğraftan, Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra kurulmasıdan rahatsızlık duyan bu FETÖ’cular 40 yıldır bu Atatürkçü Cumhuriyet’i nasıl yok ederiz diye devleti her kademede ellerine geçirmişler. Ancak gördüler ki, güçleri yetmedi. Bugün belki o tankların üzerine çıkanlar, altlarına yatanlar, cuntacı askerleri işgal edenler sivil Türk halkı tarafıdan çıkarıldı. Ne kadar ağızlarından dini sloganlar çıksa da onların kalplerinde Mustafa Kemal Atatürk’te vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Harbi’nde ve yurttan düşmanları atarken de askerleri de aynı Allah sevgisi ve imanla yüreklerinin sesini dinleyerek bu güçle attılar. 15 Temmuz tarihinde de bu ruh tekrar can buldu ve Cumhuriyet rejimi yaşatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Bin Ali Yıldırım ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri ile buluşması da 15 Temmuz Darbe girişimine en güzel yanıt oldu ve Türkiye yine tek yürek ve tek vücut oldu. Temennimiz bu tablonun sürdürülebilir olmasıdır. Demokrasi şehitlerini saygı ile anıyorum.