OHAL dönemi hukuksuzluk dönemi değildir. Kaynağını bizzat Anayasadan alan bir sistemdir. Yapılan uygulamalar eşit şeffaf denetime açık ve delillere uygun olmalıdır.Bu kadar yoğun gözaltıların ve tutuklamaların olduğu dönemde hatalar olması doğaldır.Ancak bu hataların nasıl düzeltileceğinin ortaya konmaması toplumda güvensizlik oluşturmaktadır.OHAL uygulaması keyfi uygulama demek değildir.

Gözaltı ve açığa almada hangi kriterlerin esasa alındığı bir an önce açıklanmalıdır. İktidar yıllardan beridir mücadele yürüttüğünü söylemektedir. Ancak FETÖ/PYD yapılanmasındaki kişilerin yıllarca İstanbul Valiliği yapması, daha birkaç ay öncesine kadar üst düzey bürokratik görevlere atanan kişilerin bugün açığa alınması ürkütücüdür. Bu yapılanma ile ilgisi olan palazlanmasını sağlayan iktidar mensubu genel başkan yardımcısı,bakan,milletvekili yok mudur. Toplumca maruf bu kişilerin AKP den derhal uzaklaştırılması gerekir. Kendi içinde etkin ve kararlı bir temizlik yapmayan iktidarın samimiyeti ilerleyen günlerde sorgulanmaya başlanacaktır. Bu işin başındaki kişinin SSK maaşını bile kesmeden, iade talebinde bulunmadan bugünlere gelinmiştir. Bu nasıl mücadeledir.
Bir başka sıkıntı ise iktidar ve devlet kadrolarına sızan ‘’kripto’’ tabir edilen kişilerin hedef gösterdiği kişilerin de açığa alınmasıdır.Kendi yandaşlarına karşı masumiyet karinesi sonuna kadar uygulanmaktadır.Darbeci generalin kardeşini genel başkan yardımcılığı makamında tutan iktidar ,siyasi muhalif olan kişilere karşı ‘’sanıkların önce idamına tanıkların bilahare dinlenmesine ‘’ ilkesini uygulamaktadır.
OHAL dönemi son yıllarda toplumsal olarak birlik ve beraberliğin en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde hukuk uygulamalarında yargı ve bürokrasi teşkilatımız duyumlardan uzak, objektif kriterlere uygun, denetlenebilir bir şekilde hareket edebilirse,15 Temmuz demokrasi destanından sonra OHAL dönemi hukuk destanı yazarız. Bu kriz, hukuk sistemimizi yenilemek ve dünyaya eskiden olduğu gibi ADALET anlayışımız yönünden de örnek olmak için bir fırsat olabilir.