1)Atatürk’ün çağdaş, demokratik, laik Cumhuriyet yaratma idealinin ne kadar yerinde olduğu bir kez daha kanıtlandı.

2)Milletin demokratik rejimin figüranı değil, gerçek aktörü olduğu anlaşıldı.

3)Tayyip Erdoğan güçlendi. Kararlı ve cesur tavrıyla liderliğini açıkça ortaya koydu.

4)Ahmet Davutoğlu’nun yerine atanınca başarılı olacağı konusunda zihinlerde kuşku bulutları dolaşan Binali Yıldırım darbe gecesi ve sonrasındaki duruşuyla makamını doldurduğunu gösterdi.

5) Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesindeki tutumu ile takdir toplasa da sonrasında eski polemikçi günlerine döndü, siyasetteki yumuşamanın toplumda estirdiği olumlu havayı iyi kullanamadı.

6)“Gitti, gidiyor” denilen Devlet Bahçeli küllerinden yeniden doğdu. MHP liderliğini hak ettiğini kanıtladı.

7)MHP’nin başına geçeceğine inanılan Meral Akşener bu süreçte adeta basiret bağlanmasına uğradı. Pek çok kişinin zihninde oluşan “Cemaatin projesi” algısını dağıtamadığı gibi bu algının pekişmesine yol açtı.

8)Selahattin Demirtaş toplumun geneliyle barışma fırsatını yine elleriyle itti, yarattığı hayal kırıklıklarına bir yenisini ekledi.

9)ABD ve AB darbe girişimini samimi biçimde kınamadı. Hatta darbede ABD’nin parmağı olduğuna ilişkin güçlü belirtiler ortaya çıktı. Bu durum stratejik ortaklığı yaraladı.

10)Toplumda ABD’ye karşı duyulan öfke had safhaya çıktı. “Yeni ittifaklar arayalım” diyenlerin sesi daha gür çıkmaya başladı.