Türkiye’nin normalleşmesi için 15 Temmuz darbe girişimini yapanların kısa sürede yargılanıp hak ettikleri cezalara çarptırılmaları gerekir. Toplumun isteği ve beklentisi budur.

Ancak yargılama intikam duygusuyla değil hukukun temel ilkeleri göz önüne alınarak yapılmalı, Yassıada, 12 Mart ve 12 Eylül’de oluşturulan olağanüstü mahkemelerin düştüğü hatalara düşülmemeli, Ergenekon ve Balyoz davalarındaki saçmalıklar yaşanmamalıdır.
++
Darbe davasıyla ilgili iddianame deneyimli savcılar tarafından hazırlanmalı, mahkeme heyeti de aynı şekilde adil olacaklarından şüphe duyulmayan hakimlerden kurulmalıdır.
Savcılar ve hakimler, dava dosyasının ileride Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ele alınacağını bilerek hareket etmeli, sanıkların savunma haklarını sonuna kadar kullanmalarına fırsat vermeli, delilleri titizlikle incelemeli, çeşitli kesimlerden gelebilecek psikolojik baskıların etkisinde kalmamalıdır.
++
“Elini kana bulayan darbe girişimciler” ile “darbe girişimine tali olarak destek verenler” için iki ayrı dava açılması belki en uygun olanıdır.
Kamu kuruluşlarından Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı olduğu şüphesiyle açığa alınan görevliler hakkında da yine açılacak üçüncü bir davayla kısa sürede ve adil bir karar verilmesi, ciddi mağduriyetlere yol açılmaması açısından önemlidir.
++
CHP, darbe davasının TRT’den yayınlanmasını istemektedir. Bunun mantıklı bir istek olduğunu söylemek zordur. Son derece soğukkanlı sürdürülmesi gereken bir dava televizyonda canlı yayınlandığı takdirde ilgili tarafların şovuna dönüşebilir, böylece adaletin tecellisi güçleşebilir. Medyanın davayı yakından takip etmesini sağlamak ve bunu gazete ve televizyonlarında doğru biçimde yansıtmalarının yolunu açmak toplumun bilgi alma hakkı açısından yeterlidir.
++
Açılacak davaların adil biçimde sürdürülmesi kadar tutuklu sanıkların cezaevlerinde uluslararası hukukun kabul ettiği koşullarda tutulması, işkence ve fena muamele ile karşılaşmamalarına azami özen gösterilmesi de büyük önem arz etmektedir.
++
Özetleyecek olursak:
Darbeyle ilgili davalar kısa sürmeli, adil olmalı, tutuklu sanıklara hukuk çerçevesinde davranılmalıdır.
Kısa sürede normalleşmenin, uzun vadede ise başımızın ağrımamasının yolu budur.