Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cep telefonundan seslenişi ile bir cuntacı darbeyi önleyen Türk halkı, darbelerin tümüne aynı duyarlılığı da göstermelidir.

Bu ya bir grup cuntacı askerin olsun, ya emir komuta zincirinde olsun ya da sivil darbe olsun fark etmez.
Darbe, darbedir.
Milletin öz iradesine saygısızlıktır.
Demokrasiye ihanettir.
Demokratik anlayışımız, milli irade hedefli ise seçimlerden sonra sandığa yansıyan öz iradeye de aynı tepki verilmelidir.
Daha geçen yıl Haziran ayında Türkiye’de çıkan seçim sonuçlarında gazeteler milli iradeye hükümet kurulması için görev verilmediği zaman medya da ’’Bu bir sivil darbedir’’ diye başlıkları okumadık mı?
Muhalefet liderleri bunu dillendirmedi mi?
Evet, milli iradeyi, demokrasi endeksli bu günkü gibi okumak gerekiyorsa, o zaman ille de sokakta tankların, askerlerin olması gerekmiyor.
Bir tam demokrasi kültürünle yönetilen ülkelerde siyasi irade hemen bu şekilde yansıyor.
O nedenle bugün daha çok AK Partililerin milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkan meydan anlayışında samimiler ise bu A lideri B lideri olmuş fark etmeden meydana yansıtmaları gerekmez mi?
DEMOKRASİ KURAL VE KURUMLARI GİBİ İŞLESİN YETER
Madem demokrasi ipine bu kadar tutunduk o zaman demokrasiyi demokratik okumayı da öğrenmeliyiz.
Demokrasi bir hazım etmedir. İstediğin olmadığı takdirde, ille de benim istediğim olacak değildir. Tolerans ve saygıdır.
Yani hazmetmektir. Türk siyasetçileri çok değil, geçen yıl Haziran ayında yapılan genel seçimlerde bu milli iradeye ve demokrasiye bugün meydanlardaki insanlar kadar hazmetmemişlerdir.
Hatta öyle ayak oyunları oynanmıştır, öyle senaryolar devreye konmuştur ki, milli irade ile adeta dalga geçilmiştir. Fotoğrafları iyi okumalı ve ders çıkarılmalıdır.
Türkiye bugün de bir demokrasi sınavı veriyor, geçmişte de hep vere vere geldi. Ancak demokrasinin kantarı hep bana hep bana çekmemelidir.
Demokrasi ve milli irade herkes aynı ölçüde eşit uzaklıkta ve ağırlıkta olmalıdır. O zamanda ne cemaat darbeleri, ne emir komuta zincirindeki darbeler ne de sivil darbelere çanak tutulur.
Uluslararası normlarda, adına yakışan bir demokrasi olgunluğunda olmalıyız. Bu sokaktaki insandan o ülkenin tepesindeki insana kadar. Sonuçta bu dünya Cihan Padişahlarına dahi kalmamıştır diyoruz ya, işte o hazım ile ülkeyi yönetmeliyiz.
ARTIK BU DARBEYİ GÜNDEMDEN ÇIKARMALIYIZ
İşte tam bir hafta geride kaldı. Yaralar sarıldı. Darbe gecesinde yaşanan tüyler ürpertici görüntüleri gördük. Sanırım herkes dersini çıkarmıştır. Ben de çıkardım. Ancak ders çıkarmak ile kalmıyor.
Bu darbe girişimi gündemden düşürülmeyip, sabah onunla kalkar akşam onunla yatarsak bir başka tehlikede kapıda demektir.
Madem milli irade ve demokrasi diyoruz, o zaman bunu siyasi bir araç olarak kullanmamak gerekir.