CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan,  “Dar bölge ve daraltılmış bölgenin iki tane tehlikesi vardır. Dar bölge sisteminde etnik, mezhepsel yapı ayrışma net bir şekilde ortaya konur. Daraltılmış bölgede de parası olan milletvekili olur. Yani küçük bir Amerika olmaya yüz tutarız” dedi.

Aldan, partisine mensup Adalet Komisyonu üyeleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

-ERGENEKON-

Ergenekon Davası ile ilgili son bir karar verildiğini belirten Aldan şöyle dedi:

“İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği yetkisizlik kararı tamamıyla yasaya aykırıdır. Böyle bir karar verilemez.
Buradan şöyle bir anlam çıkarabiliriz. Ergenekon Davası’nda yargılanan sanıklar rehin altında tutulmak istenmektedir.
Bunların beraat etmesi istenmemektedir.

Ortada vahim bir hukuk ihlali var.”

Yeni anayasaya ilişkin soruya da Aldan, “Kesinlikle bir Seçim Yasası’nda ve Siyasi Partiler Yasası’nda değişikliğe ihtiyaç vardır. Dar bölge ve daraltılmış bölgenin iki tane tehlikesi vardır. Dar bölge sisteminde etnik, mezhepsel yapı ayrışma net bir şekilde ortaya konur. Daraltılmış bölgede de parası olan milletvekili olur. Yani küçük bir Amerika olmaya yüz tutarız” yanıtını verdi.

-“BAŞKANLIK CİDDİ ANLAMDA TÜRKİYE’Yİ BÖLER”-

Başkanlık sistemine ilişkin soruya da Aldan, “CHP güçlendirilmiş parlamenter sistemden yanadır. Bizim kesinlikle başkanlık sistemine en ufak bir sempatimiz dahi olamaz. CHP kesinlikle ve kesinlikle başkanlık sistemine karşıdır. Başkanlık ciddi anlamda Türkiye’yi böler. Çünkü başkanın adamları olacak ve diğerleri olacak. Yargıyı başkan belirleyecek. Yürütmeyi Bakanlar Kurulunu başkan belirleyecek. Yasama faaliyetinde nitelikli çoğunluk olmadan başkanın istemediği bir yasa çıkamayacak. Böyle bir tabloda Türkiye bölünür” değerlendirmesini yaptı.