Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı öldüren teröristlerden birinin elinde avukat cübbesi olduğu için kapıda aranmadan İstanbul Adliye Sarayı’na girdiği anlaşılmıştı.
Bu olayın ardından Adliye Sarayı’na girişlerde avukatlar sıkı biçimde aranmaya başlandı. Çantaları X-ray cihazlarından geçiriliyor, kendileri de kapı ve el detektörleri ile kontrol ediliyor.
Yüzlerce avukat söz konusu uygulamaya tepki gösteriyor, çantalarının ve kendilerinin aranmasına izin vermek istemiyor, görevlilerle tartışıyor. İtiş-kakış sırasında parmağını kıran, yere düşen, hastanelik olan, gözaltına alınan avukatlar var.
Doğrusunu söylemek gerekirse avukatların tepkisini anlamakta zorluk çekiyorum.
++
Gelin, 17 Mayıs 2006 tarihine dönelim:
O tarihte Ankara’daki Danıştay binasına giren bir şahıs Danıştay üyelerinden Mustafa Yücel Özbilgin’i tabancayla öldürmüş, üç üyeyi de yine tabancayla yaralayarak kaçmıştı.
Daha sonra yakalanan şahsın İstanbul Barosu avukatlarından Alparslan Arslan olduğu anlaşıldı.
Arslan avukatlık kimliği sayesinde kontrol edilmeden Danıştay’a girmeseydi o menfur olay yaşanmayacaktı.
Yani bir kişinin avukat olması onun silah taşımayacağı ve suç işlemeyeceği anlamına gelmez.
Bu nedenle kendi can güvenliklerini de düşünerek avukatların, hâkimlerin ve savcıların ülkedeki tüm adliye saraylarına girerken davalı ve davacılar gibi aranmaları gerekir.
++
Yıllarca Meclis’te gazetecilik yaptım.
Bir gün içinde 5-6 kez kapı detektörlerinden geçtiğim olurdu. Elimde çanta varsa onu da X-ray cihazlarından geçirirdim.
Geçenlerde yine Meclis’e gittim. Kontroller daha da artırılmıştı. Sürekli terör tehdidi altında olan, şimdiye kadar sayısız terör eyleminin yaşandığı bir ülkede bunun despot bir tavır değil son derece normal bir güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorum.
++
Avukatların Adliye Sarayı girişlerinde “Biz aranamayız” demeleri, “Biz imtiyazlıyız” demekten başka bir anlam ifade etmiyor.
Bu tavır onları toplum nezdinde sevimsiz yapıyor.
Benim kendilerine naçizane tavsiyem sıraya girmeleri ve aranmalarına izin vermeleridir.