Memleket faiz konusunda en büyük çıkmazı yaşıyor. Her gün her kafadan bir ses, kimi “artması lâzım”, kimleri de “indirin, indirmezseniz fena olur” diyor ama her türlü baskıya, tehdide, gözdağı verilmesine rağmen piyasa faizleri artıkça artıyor.

Diğer yanda gözler Merkez Bankası’nda (MB) ne yapacak diye bekleniyor. MB’ye “Müdahale edemeyiz” denildi ama sabah akşam “mobbing” düzeyinde “ana faiz oranlarını değiştirmede de ne yaparsan yap” talimatları verildi. Banka da arka pencerelerden, karışık yollardan bir şeyler yaptı ama sonuçlar kalıcı olarak istenileni vermedi. Bunun üzerine şu tarihi tespit yapıldı: “bu işlerin arkasında faiz lobisi var”.
Biz, bu faiz lobisi “nerede yaşar, ne yiyip ne içer” diye ararken ve “görüldüğü yerde başının ezilmesini” beklerken, o da ne, MB’na “öğütleriyle” bilinen ve “faiz nefreti” söylemleriyle tanınan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Baş Danışmanları Cemil Ertem Beyefendi ile Zeynep Karahan Hanımefendi, bir gecede söylem değiştirdiler ve “MB, faiz konusunda gerektiğinde gereği yapar” dediler.

Cemil Bey, “faiz artırımında gerekirse Aralık ayını beklemeyin” diyecek şekilde keskin dönüş yaptı. Zeynep Hanım da dönüşünü “MB görevinin bilincinde gerekli geçmişte olduğu gibi gerekli adamları atmıştır” sözleriyle duyurdu. Böylece dünün ısrarlı, katı, tavizsiz faiz artırımı karşıtları faiz lobisine katılmış oldular.
Şimdi diğer Baş Danışman Bülent Gedikli Beyefendiyi de faiz lobisine resmen ve törenle katılmalarını bekliyoruz. Plaketleri ve katılım belgeleri lobi girişinde kendilerine takdim edilecektir.

Soralım, “MB faizi zamanında, bir iki puan artsaydı bu durumlara gelmezdik” diyenleri, “memleketin azılı düşmanı ve faiz lobisinin elemanı” gören bu saygıdeğerlere ne oldu da bu fikirlerini, bilgilerini değiştirdiler, faiz lobisinin saflarına geçtiler?
Anlatırlar, öğreniriz de, esas mesele, faiz lobisinin yeni üyeleri bu durumu Sayın Cumhurbaşkanına nasıl açıklayacaklar? O da onların sorunu.
****
Asgari ücrete Saray müdahalesi olur mu?

2018 yılı asgari ücret belirleme çalışmaları başladı ya gören de uzayın derinliklerinde yeni gezegen bulunmuş, kaç günde gideriz hesabını yapıyorlar sanır. Hesaplanacak bir şey yok. Belli oranları çarparsın, çıkarırsın, bölersini toplarsın; al sana yeni ücret.
Ancak bu yılki farklı olabilir. Malum, son dönemde çoğu ekonomik karar Saray’dan yani Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden döndü. Uyaralım, aynı şey asgari ücretinde de başına gelebilir.
Şimdi bu asgari ücret belirleme komisyonun önünde 4-5 hafta var. Komisyona önerimiz üç dört alternatif zam oranı belirleyin. Önce “yüzde 5 zam yapılıyor” haberlerini yayın. Saray’dan “bu ne sadaka mı veriyorsunuz?” tepkisi gelsin.
Sonra “o zaman yüzde 7’ye çıkarıyoruz” açıklamasını yapın, tekrar Saray’dan “bu ne koca devlet çalışanına bunu mu lâyık gördü, insanı yaşat ki devlet yaşasın” desin, yüzde 10 da buluşun.
Ne güzel, gündem olur, her gün enflasyon, dolar, büyüme gibi artacak mı düşecek mi diye asgari ücrette de artış “yüzde kaç olur?”bahis oynarız.
****
Haftalık sıcak para oyunları

Milli paramız liranın rekorlar kırarak ağır darbelerle değer kaybettiğini izliyoruz. Nerede duracak, kim durduracak, bilen yok. Vatandaş için en önemli yatırım araçlarından biri olan dolar değerlendikçe, beklenen, rant elde etmek isteyenlerin hızla dolarlarını bozdurmasıdır. Ancak tam tersi oluyor. Örneğin, 10-17 Kasım haftasında bankalardaki dolar mevduatı 2 milyar dolardan fazla artmış.
Birileri bir şey biliyor ki, bu dolar artacak diye yatırım yapıyor. Hesap şu: 3.90’dan 7,8 milyar karşılığı iki milyar dolar aldınız. Böyle bir talep karşısında dolar 3.98 oldu, bozdurdunuz, paranız 7.96 milyar lira oldu. Getiriniz bir haftada 160 milyon lira.
İki milyar dolar sattığınız için dolar değer kaybedecek, hop düştü yine 3.90’na, tekrar istediniz 2 milyar dolar, dolar çıktı tekrar 3.97’ye. Bırakın haftalığı, günlük kazancınız tavan yapar.
Buna sıcak para oyunu diyorlar. İçi lirayı, dışı bizi yakıyor.

FACEBOOK YORUMLARI