DANİMARKA’da Türkler ve Ortadoğulular tarafından düzenlenen kültür günlerinin olmazsa olmazı oryantal dansların yerini, samba dansları aldı.

Farum şehrindeki Kültür binasında düzenlenen değişik kültürler gününde, sahne alan iki sambacı genç kız izleyicilere coşkulu anlar yaşattılar. Kültür gününde, değişik ülkelerin mutfağı tanıtılırken, Türk yemeklerinin tanıtıldığı köşe, Türk mutfağına gölge düşürdü. Uzak doğulular, Pakistanlılar, Hintliler, Ortadoğulular yemeklerini, kendi ülkelerine has tencereler, tabaklar içinde sunarken, Türk yemeklerinin plastik yoğurt kovalarında sunulması kültür gününü ziyaret eden Türkleri üzdü. Bir köşede sonular Türk kahvesi ise ziyaretçilerden ilgi gördü. Belediye Meclisi Üyesi ve Uyum Komitesi Başkanı Neslihan Diksan “bu faaliyeti düzenlerken kimseden yardım görmüyoruz. Annem ve aile dostlarımızın yardımı ile hazırlıyoruz. Ama söylediğiniz doğru, yemeklerimiz bu şekilde sunulmamalıydı. Bir daha ki yıl daha dikkatli olacağız” dedi.
UYUM ÖDÜLÜ FUTBOL KULÜBÜNE
Neslihan Diksan Uyum Komitesi Başkanı olarak, yılın uyum ödülünü sundu. Yılın uyum ödülü olan Fil heykeli, Farum Futbol kulübüne verildi. Neslihan Diksan, futbol kulübünün göçmenler özellikle mültecilerin topluma uyumları için gösterdiği gayretler nedeniyle ödüle layık görüldüğünü belirterek “Futbol kulübü, şehrimizdeki göçmenler, özellikle mültecilerin, spor faaliyetleri ile topluma karışmaları ve uyumlarına büyük katkılarda bulundu. Yürütülen faaliyetler sayesinde, futbol kulübüne üye gençler hem geldikleri savaş bölgelerinde yaşadıkları üzüntüleri bir nebze unutmuş oldular hem de Danimarkalı ve diğer milletlerden arkadaşlar edindiler” dedi.
KÜLTÜR GÜNLERİNDE ORYANTALİN YERİNİ SAMBA ALDI
Farum ve çevresinden insanların büyük bir zevkle izledikleri, çeşitli ülkelerin mutfaklarından lezzetleri tattıkları etkinlik Müzik grupları, sihirbazlar, dans grupları ile izleyicilere coşkulu saatler yaşattı. İki samba dansçısı ise Samba ve Rumba müzikleri eşliğinde renkli kostümleri ile yaptıkları kıvrak dansları ile izleyenleri büyülediler. 6’incı kez düzenlenen etkinlik, yine toplumları biraya getirerek, diyaloğa büyük katkı sağladı.