KOPENHAG -Danimarka’da 18 haziranda yapılan genel seçimlerin ardından Liberal Parti Başkanı Lars lökke Rasmussen azınlık hükümetini kurdu. Seçimlerde en büyük zaferi elde eden aşırı sağ Danimarka Halk Partisi kurucusu ve eski genel başkan Pia Kjaergaard meclis başkanlığına seçildi.
Seçimlerde elde ettiği başarı ile milletvekili sayısını 15’den 37’ye çıkaran Danimarka Halk Partisi ülkenin ikinci büyük partisi konumuna yükselirken, meclis başkanlığını da ele geçirmiş oldu. Böylece Danimarka tarihinde 2011 yılında yapılan seçimlerden sonra ülkenin ilk kadın başbakanı olma özelliğini taşıyan Helle Thörning Schmidt’ten sonra Pia Kjaersgaard da ülkenin ilk kadın meclis başkanı oldu.
179 sandalyeli mecliste 16’ya karşı 87 oy ile seçilen Pia Kjaersgaard herkese teşekkür ederek “31 yıldır parlamentoda görev yaptım. Burada çok renkli anlar yaşadık. Meclisin görünümünde bir değişiklik olmayacak. Koridorların duvarlarında sanat eserleri, siyasetçilerin resimleri yer almaya devam edecek. Meclis salonunda karşılıklı saygı içinde tartışmalarımız devam edecek. Halkımızın ve ülkemizin menfaatleri korunarak yasalar çıkarılacak. Tarafsız ve herkesin meclis başkanı olacağımdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.