İskandinavya ülkelerinden 5.6 milyon nüfuslu Danimarka’da 100 yaşına ulaşarak “dalya” diyenlerin sayısı zirve yapıyor.

Yeni yayınlanan bir rapora göre, Danimarka vatandaşları arasında 100 yaşını bulan kişilerin sayısı 25 yıl öncesine göre üç kat artış gösterdi. 1992 yılında 100 yaşındaki kişi sayısı 367 iken, bu yılın başında “dalya” diyenlerin sayısı 1,143’e ulaştı.

Raporda, daha iyi çalışma ortamları, konut, sağlık bakımı ve yaşlı bakımı da dahil olmak üzere bir dizi konudaki iyileştirilmiş yaşam koşullarının, giderek artan sayıda Danimarkalı’nın daha uzun ve kaliteli bir yaşama ulaşmasında etkin olduğu belirtiliyor.

Güney Danimarka Üniversitesi Yaş Araştırma Merkezi Başkanı Kaare Christensen, daha uzun ve daha iyi yaşama eğiliminin devam edeceğini belirterek, “Yaşlılar daha iyi ve daha iyi zihinsel durumda yaşlılıklarını yaşıyor. Elde ettiğimiz veriler bu ilerlemenin uzun yıllar devam edeceğini gösteriyor. Hayatta IQ ile ilgili iyi bir başlangıç da, yüksek IQ’nun sonraki yaşamda devam etmesi anlamına geliyor” dedi.

Bunun yanısıra, Danimarka ordusunun asker alımında uyguladığı testler de, 20. yüzyılda genç erkeklerin ortalama zeka düzeyinde artış olduğunu gösteriyor.