Bartın’ın Amasra İlçesi’nde, ‘‘ etkinlikleri kapsamında öğrenciler kumsalda, dalgıçlar denizde çöp topladı.

Amasra Kaymakamlığı öncülüğünde ilçede yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Büyük Liman Plajı’nda temizlik çalışması yapıldı. Öğrenciler kumsaldaki çöpleri toplarken, Sahil Güvenlik Amasra Grup Komutanlığı bağlı DEGAK-3 ekibi de dalgıçlar ile denizde temizlik yaptı. 5 dalgıç dalış yaparak dipte bulunan cam şişe, pet şişe, araç lastiği, demir parçası ve diğer ev eşyaları gibi atıkları çuvallara doldurarak denizden çıkardı. DEGAK-3 ekibi, su altı kamerasıyla denizdeki kirliliği de görüntüledi.

Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, 5 Nisan Dünya Çevre Günü kapsamında güzel bir çalışma yaptıklarını söyleyerek, “Kumsalda öğrencilerimiz temizlik yaptı. Denizde ise Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı dalgıç ekibi temizlik yaptı. Amacımız insanlarda çevre bilincini oluşturmak. Bilinçsiz vatandaşlarımız yüzünden denizlerimizin nasıl kirlendiğini göstermek istedik” dedi.

İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Özcan da Amasra’da kıyı ve deniz temizliği yaptıklarını söyleyerek, “Amacımız vatandaşlarımızın çevre bilincini kazanmasını sağlamaktır. Bakanlığımızın hedefi mavi bayrak sahibi plaj sayısını Avrupa ölçeğinde birinci sıraya yerleştirmektir. Denizden çıkardığımız çöpleri vatandaşlarımızın da görmesini sağlayarak, çevre bilincini yerleştirmek istedik” dedi.