MUĞLA’da iç turizmi canlandırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Dalaman Weekend Projesi’ ile hafta sonunda tatile gitmek isteyenlere, 3 gün, 2 gecelik paketlerden oluşan, uçak, transfer ve otel rezervasyonlarını kapsayan alternatifler sunulacak.

Hafta sonları İstanbul ve Ankara’dan Dalaman’a uçak, otel ve transfer hizmetlerini kapsayan Dalaman Weekend Projesi ile Dalyan, Marmaris, Fethiye ve Akyaka gibi tatil merkezlerindeki iç turizm canlandırılarak tatil süresinin uzatılması amaçlanıyor. YDA Dalaman Havalimanı öncülüğünde AnadoluJet, Pegasus ve Muğla Valiliği işbirliğinde başlatılan proje, turizm sektörünün önde gelen temsilcileri ve yerel yöneticilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıda YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, Pegasus Satış Müdürü Burcu Alın, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ile Muğla Valisi Amir Çiçek de hazır bulundu.

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, dünyada ve Türkiye’de yıllık izin kullanılmadan hafta sonları değerlendirme etkinliklerinin giderek arttığını belirterek, bu çerçevede düzenlenen şehir ve bölge gezilerinin yaygınlaştığına değindi. Dalaman Havalimanı’nın 2006’da özel işletilmeye başlanmasından itibaren yolcu sayısının yüzde 29 arttığını dile getiren Güvenç, buraya her yıl yaklaşık 1 milyon İngiliz turist geldiğini söyledi. Güvenç, “Kişi otelini ayrı, uçağını ayrı, transferini ayrı düşünüp çaba sarf etmesin diye bunların hepsini tek kalemde sunduk. www.dalamanweekend.com adresinden kolayca istediğiniz paketi satın alabiliyorsunuz. Otel, transfer ve uçağın bir arada olduğu 3 gün 2 gecelik bir paket oluşturduk. Gidiş ve dönüş uçak biletleri de dahil. Otel yıldızlarına göre değişen 299, 399 ve 499 liralık paketler mevcut. Pakete kahvaltı dahil. Dalaman’ın yemek kültürünün ve restoranlarının tanınması için paketlere şimdilik yemek dahil etmedik , ileride restoranların da dahil olacağı bir uygulama eklemeyi planlıyoruz. Hedef kitlemiz aslında büyükşehirin stresinden kaçmak isteyen, 35 yaş ve üzeri günübirlik seyahat eden, yanında büyük bagajlar taşımayan kişiler. Dalaman Weekend Projesi ile giderek artan iç turizm hareketinde Dalaman bölgesinin payının artırılması, doğal turistik özelliklerin ve bölgeye özgü mutfağın tanıtılması da hedeflerimiz arasında” dedi.

Güvenç, Dalaman’a gelen doğaseverlere hitap edecek Likya ve Karia Yolları doğa gezileri, bisiklet, yamaç paraşütü, kano, at biniciliği, olta balıkçılığı gibi daha birçok aktiviteyi yapabileceğini belirterek, tarihi mekanların da görülebileceğini söyledi.

YURTDIŞINDAN DA TALEP VAR 

Dalaman Weekend’in ilk olarak iç turizm için planlandığını dile getiren Güvenç, projenin yurt dışında büyük ilgi çektiğini söyledi. Güvenç, “Yurt dışındaki seyahat acenteleri ile birlikte de bunu yapmayı düşünüyoruz. Bir turist cuma akşamları 2-3 saatte İstanbul’a oradan da 1 saate Dalaman’a ulaşabilecek. Dönüşte de pazartesi sabahına işinde olabilecek. Birçok ülkeden şimdiden iş birliği teklifi aldık” dedi.

İlk olarak Sabiha Gökçen ve Esenboğa havalimanlarından Dalaman’a uçuşların gerçekleştirileceğini dile getiren Güvenç, ilerleyen zamanlarda talebe göre Adana, Trabzon, Gaziantep ve benzeri şehirlerden de uçuş fırsatı yakalanacağını sözlerine ekledi.

GÜVENLİ SEYAHAT

Muğla Valisi Amir Çiçek, seyahat edecek kimselerin gidecekleri yere kolay ulaşmayı ve o bölgenin güvenli olmasını isteyeceğini belirterek, bu iki hususta hiçbir tereddüte mahal vermeyeceklerini söyledi. Dalaman’a, Muğla’ya gidecek turistlerin kolay ulaşım ve güvenli seyahatinin sağlanacağının altını çizen Çiçek, şehrin farklı bölgelerinde rafting, avcılık, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.

HAVA YOLU ŞİRKETLERİNDEN TAM DESTEK

Pegasus Hava Yolları Satış Müdürü Burcu Alın ise projeye çok önem verdiklerini belirterek, “Kış mevsiminde tarifeyi azaltmak yerine artırdık. Dalaman’a yüzde 60 oranında İngiliz misafir geliyor. Bu yıl İngiltere’nin birçok noktasından Dalaman’a direkt uçuşlarımız olacak” dedi.

AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan da bu yaz Ankara-Dalaman seferlerini günde 2’ye çıkaracaklarını belirterek, bunu yaparken sektör olarak birbirlerini tamamlayan ekosistemi oluşturan bir halka olduğunu söyledi. Proje için farklı kurumlardan aldıkları desteğe de değinen Doğan, “Dalaman’da hafta sonunu geçirmek isteyenlere transfer hizmetini hediye edeceğiz” dedi.