CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOBB Genel Kurulu’ndaki konuşmasında başkanlık sistemiyle ilgili ‘Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz’ açıklamasına tepki göstererek, “‘Başkanlık sistemini kan dökmeden getiremezsiniz’ diyen bir siyasetçi milletin iradesine de içinde yer aldığı Meclis’e de ihanet etmiş demektir.

Kan dökmek diktatörlerin, zalimlerin, katillerin bazen de meczupların işidir. Ana muhalefetin başındaki zatın bunlardan hangisi olduğunu ben milletimin takdirine bırakıyorum. Meclis’in kararı ve sonrasında milletin onayı meselesi olan bir konuyu getirip kanlı bir cümlenin içine yerleştiren kafa, açık söylüyorum; bu topraklara ait olamaz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da ‘Türk Siyasi Tarihinde Yerli ve Milli İrade’ Programı’na katıldı. ATO Congresium’da gerçekleştirilen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Lütfi Elvan da yer aldı. Programda hitap eden Erdoğan, Bangladeş’te Cemaat-i İslami Partisi’nin lideri Motiur Rahman Nizami’nin idam edilmesine tepki göstererek, Nizami’nin idamından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. İdam edilmeden önce bir veda mektubu kaleme alan Nizami’nin mektubundan alıntılar yapan Erdoğan, Bangladeş Dakka Büyükelçisi’nin de Türkiye’ye geri çağırıldığını vurgulayarak, “Her şeyden önce siyasi bir lider olan ?? böyle bir cezayı ve infazı hak edecek herhangi bir suçunun olmadığına inanıyorum. Bangladeş yönetiminden ülkenin huzuru, istikrarı ve geleceği için bu tür kararlar konusunda daha dikkatli ve hakkaniyetli adımlar atmasını bekliyoruz. Müslümanların dünyanın her köşesinde mağdur ve mazlum duruma düşürüldüğü bir dönemde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu bir ülkede bu tür sıkıntıların yaşanmasını teessürle takip ediyoruz. Biz bu vesileyle Bangladeş Dakka Büyükelçisi’ni ülkemize geri çağırdık. Şu anda İstanbul’a inmiş durumda. Şunu unutmayalım. Zalimler için yaşasın cehennem” ifadelerini kullandı.
Terörle mücadele kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülen operasyonlar üzerinden Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye, gerçekten yerli köklere sahip olanlarla; bu ülkeye ve millete gizli, açık husumet içinde olanlar arasındaki farkın ortaya çıktığı günlerden geçiyor.