DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanyalı mevkidaşı Linas Linkevicius’la düzenlediği ortak basın toplantısında IŞİD’le mücadeleye yönelik açıklamalarda bulunarak, “En büyük darbeyi DAEŞ’e biz vurduk. DAEŞ’in ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye önemli rol oynamıştır. Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle Recep Tayyip Erdoğan onlar için birinci hedeftir” dedi.

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Bunlar İslam’ı temsil edemez, Müslüman olamaz’ diyen Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi DAEŞ’in hedef alması bu anlamda doğal” ifadelerini kullandı. Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, “Gülen’le ilgili bu akşam heyet geliyor. 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde özellikle Adalet Bakanlığı’nda bizim arkadaşlarımız da katılacak. Toplantılar devam edecek. Bilgi, belge paylaşılacak” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: BAZI SİYASETÇİLERİN DARBE GİRİŞİMİNİN BAŞARISIZ OLMASINDAN ÜZÜNTÜ DUYDUKLARI İZLENİMİNİ VERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile Ankara’daki Dışişleri Konutu’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Litvanyalı mevkidaşıyla gerçekleştirdiği görüşmede 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, Bakan Linkevicius’a OHAL uygulaması hakkında bilgi verdiğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Maalesef Avrupa’da bazı kesimlerin darbe girişimi sonrasında yine Türkiye’yi hedef aldığını görüyoruz ve Türkiye’deki bu darbe girişiminin vahametini anlayamadıklarını ya da anlamak istemediklerini görüyoruz. Bugüne kadar olumsuz açıklamalarının hatta tehdite varan söylemlerin sebebinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Tüm bu negatif açıklamalar, biz de bazı ülkelerin bazı siyasetçilerin darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duydukları izlenimini verdi. Bizde bu izlenimi bıraktı. Türk halkı bu darbe girişimini durdurarak, Avrupa’da yansıyabilecek bir istikrarsızlığın da önüne geçmiştir” ifadelerini kullandı.

“DAEŞ’E KARŞI YAPILAN OPERASYONLARA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de yaşanan gelişmeler üzerinden, Cerablus operasyonunun başlayacağı ve Türkiye’nin bu operasyona havadan destek vereceği yönünde basına yansıyan haberlerin sorulması üzerine şöyle konuştu: “Türkiye olarak bugüne kadar DAEŞ’le mücadelenin içinde aktif bir şekilde yer aldık. Gerek siyasi toplantılar gerekse arazideki mücadelede Türkiye’nin hem desteği hem aktif katılımı olmuştur. DAEŞ’le mücadele eden koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik Hava Üssü’ne gelip konuşlanmasına izin verdik ve onlarla yakın iş birliği içindeyiz. Sadece DAEŞ’le mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmak isteyen diğer terör örgütleriyle iş birliği yapmadık, yapmayız da ama ılımlı muhalefet başta olmak üzere arazideki güçlere de DAEŞ’le mücadele eden herkese destek verebiliriz. Esasen Afrin’den doğuya doğru, kuzeyden bizim sınırımızdan DAEŞ’e yönelik mücadelelere de her zaman destek verdik. Bundan sonraki süreçte de yine DAEŞ’e karşı yapılan mücadele, operasyonlara karşı da desteğimiz devam edecektir”

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE TÜRKİYE’Yİ DAEŞ’İN HEDEF ALMASI DOĞAL”

Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Türkiye DAEŞ’in her zaman birinci hedefi olmuştur; çünkü Türkiye özellikle DAEŞ’in yabancı terörist kaynağını kurutmuştur. Geçişlerini engellemiştir. 55 bin kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınır dışı ettik. Aynı şekilde gözaltına aldığımız şu anda tutuklu olan DAEŞ unsurları var. Bu anlamda en büyük darbeyi DAEŞ’e biz vurduk. DAEŞ’in ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye önemli rol oynamıştır. Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır.
O nedenle Recep Tayyip Erdoğan onlar için birinci hedeftir. ‘Bunlar İslam’ı temsil edemez, Müslüman olamaz’ diyen Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi DAEŞ’in hedef alması bu anlamda doğal. DAEŞ, diğer terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mücadele içinde olan ülkelere ve güçlere de destek vermeye devam edeceğiz. Muhalefetin bizim sınırımızdaki operasyonları başarıyla sonuçlandı. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ’ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ’ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır” diye konuştu.