Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceliğinin Suriye lideri Esad’ın devrilmesi olduğunu söyleyen yazar, Erdoğan’ın bakış açısında IŞİD’in Esad’ı yenilgiye uğratma ihtimali en fazla olan güç olduğunu, Türkiye’nin bu nedenle, ABD’yi, IŞİD’e karşı çabalarda desteklemeye gerek görmediğini savunuyor.

LONDRA(ANKA) – Türkiye’de şiddetteki tırmanış, İngiliz basınında “Türkiye, yeni bir iç savaşa sürükleniyor” gibi yorumlarıyla değerlendiriliyor. Daily Telegraph Gazetesi yazarı Con Coughlin, “Türkiye’nin Kürtlerle savaşı sadece IŞİD’e yarayacak” başlıklı yazısında “Suriye’de iki savaş vardı. Biri Esad rejimine karşı, biri de IŞİD’e karşı. Türkiye’nin Kürtler’e saldırısı üçüncü bir savaş ve zaten şaşırtıcı derecede karmaşık olan bir savaş arenasında yeni bir komplikasyon” görüşünü öne sürüyor.
Con Coughlin,  BBCTürkçe tarafıdan yansıtılan yazısında özetle “Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyona, bir yıl sonra İncirlik üssünü açması kutlanması gereken bir gelişme. Geçen sene bu zamanlar, ABD, Suriye ve Irak’taki IŞİD mevzilerini bombalamaya başladığında, en büyük handikapı, Türk askeri üslerine erişimin olmamasıydı. Erdoğan, koalisyona destek verme konusunda gönülsüz davrandı” diyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceliğinin Suriye lideri Esad’ın devrilmesi olduğunu söyleyen yazar, Erdoğan’ın bakış açısında IŞİD’in Esad’ı yenilgiye uğratma ihtimali en fazla olan güç olduğunu, Türkiye’nin bu nedenle, ABD’yi, IŞİD’e karşı çabalarda desteklemeye gerek görmediğini savunuyor.
Coughlin, geçen ay Suruç’ta 32 kişinin öldüğü intihar saldırısından sonra Erdoğan’ın “fikir değiştirdiği”ni öne sürerek saldırıdan sonraki birkaç gün içinde, Türk savaş uçakları Suriye’deki IŞİD hedeflerini bombalarken, Ankara’nın nihayet ABD jetlerine izin verdiğini kaydediyor.
“Ancak Türkiye’nin, koalisyonun hava saldırılarına gecikmiş desteğinin oyun değiştirici olabileceğine ilişkin umutlar, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Kürtlerle savaşı yeniden başlatma kararıyla ciddi ölçüde sekteye uğradı” iddiasına yer verilen yazıda “Türklerle Kürtler 1984-2013 yılları arasında savaştı ve 40 bin kadar insan öldü. Şimdi tüm her şey Türkiye’nin yeni bir iç savaşa sürüklenmekte olduğuna işaret ediyor ve bunun koalisyonun IŞİD’le mücadelesine olumsuz etkileri olacak” gibi savlar dile getiriliyor.
“ÜÇÜNÇÜ SAVAŞ YENİ BİR KOMPLİKASYON”
Telegraph yazarı “Türkiye’nin müdahalesinden önce, Suriye’de iki savaş vardı. Biri Esad rejimine karşı, biri de IŞİD’e karşı. Türkiye’nin Kürtler’e saldırısı üçüncü bir savaş ve zaten şaşırtıcı derecede karmaşık olan bir savaş arenasında yeni bir komplikasyon” yorumunu da yaptıktan sonra şu görüşler de öne sürüyor:
“Batı ve müttefikleri açısından Türklerin Kürtlerle savaşının yeniden başlaması birkaç nedenle fayda sağlamayan bir şey. Kürt gruplar içindeki en savaşçı örgüt olan PKK, ABD ve diğer batılı güçler tarafından haklı bir şekilde terör örgütü olarak niteleniyor.
Ancak PKK, IŞİD’e karşı en etkili savaşçılar olan Suriye merkezli gruplarla yakın ilişki içinde. Yeni gelen Amerikan uçaklarının Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere destek sağlaması bekleniyor.
PKK bu yüzden, Ankara’yı IŞİD’deki müttefiklerini korumak için Kürt mevzilerini bombalamakla suçluyor.”