Adalet Bakanı Bekir Bozdağ daha 6 gün önce “Af çalışmamız yok” demişti. Dün yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname Bakan’ı mahcup etti, 38 bin mahkumun serbest bırakılmasının yolunu açtı.

Darbe girişiminde bulundukları için tutuklananlara cezaevlerinde yer açmak için çıkarılan Kanun Hükmündeki Kararname, adam öldürme, terör ve cinsel suçları işleyenlerin ceza indiriminden yararlanmasını önlüyor ama binlerce hırsız, yankesici, yağmacı, gaspçı, dolandırıcı, sahtekar, rüşvetçi ellerini kollarını sallayarak cezaevlerinden tahliye olacak.
++
Türkiye’de son yıllarda yaşanan suç patlamasının ardında, suçluların, “Yakalanıp cezaevine girsek bile birkaç yıla kadar af çıkar kurtuluruz” diye düşünmelerinin büyük payı var.
Aftan yararlanıp çıkanların normal hayata dönmeleri çoğu kez mümkün olmuyor. “Rahşan Affı” sayesinde özgürlüğüne kavuşanların büyük bölümü sonraki yıllarda yeniden cezaevlerine dönmüşlerdi.
Daha o affın yarattığı travmalar atlatılmamışken yeni bir af çıkarmak hiç de doğru olmadı.
++
Göreceksiniz, önümüzdeki aylarda suç patlaması yaşanacak ve bunların çoğunun faili de aftan yararlanarak cezaevlerinden çıkanlar olacak.
++
Durup durup af çıkarmak toplumdaki adalet duygusunu yaralıyor, işlenen suçların mağdurlarını kırıyor, incitiyor.
Malı çalınan, dolandırılan, gasp edilen, yankesici kurbanı olan kişilerin tesellisi suçluların cezasını bulmasıydı. Şimdi onların serbest bırakılması karşısında derin bir hayal kırıklığı yaşayacak, Devlete, adalete olan güvenleri yerle bir olacak.
++
“Yeni tutuklananlara cezaevlerinde yer bulamadık, bu nedenle af çıkarıyoruz. Binlerce suçluyu mahkemelerin verdiği cezaları tamamlamadan salıveriyoruz” şeklinde özetlenebilecek af gerekçesi Devletin aczidir.
Kısa sürede prefabrik cezaevleri yapılabilir, atıl durumdaki kamu binaları bazı düzenlemelerle cezaevine dönüştürülebilirdi.
++
Aman kapılarınızı iyi kilitleyin, yolda yürürken cüzdanlarınıza, çantalarına dikkat edin, sahtekarların, yankesicilerin tuzağına düşmeyin…
Şu anda yapabileceğimiz başka bir şey ne yazık ki yok!