Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki patlamadan sonra iki bakanın istifa etmesi taleplerini doğru bir yaklaşım olarak bulmadığı açıklamasını duyunca, İsveç’te yıllar önce bir çikolata için istifa eden İş Piyasası Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bayan Mona Sahlin’in dramı aklıma geldi.
İşte, İsveç Penceresi ‘nden bakıldığı zaman siyasi kişilerin ahlaki değerlerin bu kadar farklı olduğunu görürsünüz. Dünyada ise siyasilerin istifa mekanizması nasıl çalışıyor diye baktığımda, Türkiye dışında çok iyi çalıştığını hepimiz biliyoruz. Sadece bu mekanizma her nedense Türkiye’ye geldiği zaman adeta tökezliyor, topal oluyor.
Google arama motorundan çok basit bir aramada, dünyanın değişik yerlerinde siyasilerin adlarının karıştığı iddia edilen yolsuzluklar karşısında nasıl bakanlık ve milletvekilliklerinden istifa ettiğini görürsünüz. Türkiye’ye döndüğünüzde ise böyle siyasi bir ahlakın oturmadığını görüyoruz.
Örneğin yaşadığım İsveç’te yıllar önce İş Piyasası Bakanı iken, Toblerone çikolatayı devlete ait kredi kartı ile aldığı tespit edilen Sosyal Demokrat Parti (S) Genel Başkan Yardımcısı Bayan Mona Sahlin, hemen istifa etmek zorunda kalmış ve siyasi kariyerini noktalamıştı. Düşünün, sadece bir paket çikolatayı yanlışlıkla, kendi kredi kartı yerine, devlete ait kredi kartıyla aldığı için bütün bunlar başına geliyordu. Ne bu haberlerde adı, milyon dolar yolsuzluklara nede insanların ölümünden sorumlu tutuluyor. Sadece bir paket çikolatayı devlet parası ile aldığı için. Onun da fiyatı olsa olsa 30 ya da 60 liradır.
ELİN OĞLU BİR ÇIKOLATA İÇİN İSTİFA EDERKEN
Bu olay bizde asla öğrenilemezdi. Çünkü bu harcamalar gizli ve kamuoyu denetimine açık değildir. İş Piyasası Bakanı ile bizim 4 Bakanımızı mukayese edin lütfen Cumhurbaşkanım.
ÇİKOLATA YÜZÜNDEN SİYASİ KARİYERİ BİTTİ
İsveçli siyasetçi Mona Sahlin, istifa etmeseydi, en başta kendisine ve üyesi olduğu partisine yanlışlık yapmış olurdu. Yaptığı hatanın bedelini, hem kendisi, hem de üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti (S) bir ömür boyu öderdi. Sadece yazılı basın da yer alan bir haber sonucunda siyasi kariyerini bitiren kadın Bakan Mona Sahlin, olayı bizdeki gibi geçiştirseydi, partisine ne Genel Başkan olur, ne de toplumun içine çıkardı.
BU ÖRNEKLER TEK DEĞİL CUMHURBAŞKANIM
İsveç’te siyaset doğruluk ve dürüstlük ilkesi üzerinde kurulduğu için Bakan istifaları sadece bir paket çikolata için değil, bir Bakan da evinde kaçak olarak 15 yıl boyunca ev bakıcısının vergisini ödemediği için, bir başka Bakan da 300TL’lik yıllık televizyon bandrol vergisini ödemediği için istifa ettiler.
İsveç ile Türkiye arasında yaklaşık 4. 133 Km’lik bir mesafe var. Ancak istifa ettiği acısından ise arasındaki uzaklığın adını siz koyun.
95 kişinin ölümünden ya da yüzlerde kişinin ağır yaralanmasında ihmalleri olduğu ortaya atılsaydı, değil Bakan düzeyinde Hükümet düzeyinde istifa ederlerdi. Bundan emin olun Cumhurbaşkanım, onlar için koltuk sevdası hep ikinci planda gelir. Onlar için siyaset bir araçtır, amaç değildir.