Türkiye çok özel bir dönemden geçiyor. Sabahleyin bu yazıyı kaleme alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile uçak düşürülmeden dolayı yaşanan krizi çözen seyahatini okudum.

Aynı zamanda Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Kaya Türkmen’in, dün İsveç’te İsveç medyasına yönelik basın toplantısında, Fetö darbe girişiminden kaynaklanan gerçeği ve sonrasında yaşananları düzeltmeye çalışan açıklamalarını okudum.

Bu iki fotoğrafı yan yana koyup, büyük fotoğrafı okumaya çalışınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Avrupa’ya bir gezi başlatmasını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başından bunların anlatılmasının daha büyük yankı uyandıracağını ve bunu İsveç’ten başlatmaya çağırıyorum.

RUSYA KRİZİ AVRUPA KRİZİNE DÖNÜŞMESİN

İşte Rusya ile yaşanan savaş uçağı krizinin ekonomik faturasını ödedik. İnşallah Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile yeni bir sayfa açılmıştır. Şimdi sıra Avrupa’da. Yıllardır Avrupa’da yaşayan biriyim. Bunun Almanya’sı da İsveç’i de aynıdır. Genelde Avrupa medyası hep Türkiye karşıtı olmuştur. En ufak basit bir haberi huyları kurusun Türkiye’nin aleyhinde verirler. İşte böyle saplantılı bir Avrupa medyası olduğu için Avrupa kamuoyunu da bunlar etkileyerek oluşturur. Yani Türkiye’ye yatırım yapacaklardan tutun turist olarak geleceklere kadar geniş bir kitleyi etkilerler. O nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Avrupa turuna çıkması onu küçültmez aksine onu yüceltir. Fetö’nun belki de uzantısı olan Avrupa’daki medyaya iyi bir ders verir.

TÜRKİYE KENDİSİNİ ANLATMALI AMA NASIL

15 Temmuz darbesinden sonra artık maske düştü Türkiye şimdi dünyaya daha farklı bakıyor. Geçmişte acaba diyordu. Ancak şimdi kesin kararlı. İşte Rus savaş uçağının düşürülmesi olayının da hukuki boyutu başladı. Belki de bunun arkasında da Fethullah Gülen ve örgütü var. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus Devlet Başkanı Putin ile kapalı kapılar ardından bu da konuşulmuştur. Bir zamanlar, Rusya ile bu krizin çözülemeyeceğine inanıyorduk. İşte 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi bu krizi de bitirdi. Hep diyorum ya her kötülüğün bir iyiliği vardır. Rusya krizi de bu sayede aşıldı. Onun için Türkiye Avrupa’ya da böyle bir kriz çözen ve kendisini anlatan ve FETÖ’yı deşifre etmesi gerekiyor. Bunun için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en ağır top olarak Avrupa gezisi başlatmalı.

GÖNÜL İSTER Kİ MUHALEFETTE OLSUN

İşte yeni tek vücut olmuş Türkiye bir ilke de imza atmalı. Şimdiye kadar hiç olmadı ama neden olmasın ki, işte Yenikapı’da bir araya geldiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve muhalefet parti liderleri aynı heyette Avrupa’ya gelseler ne güzel bir Türkiye fotoğrafı olmaz mı? Bugünlerde hayal edemediğimiz, rüyada görsek inanmayacağımız şeyler oluyor. Biz teklif edelim ve umalım neden olmasın ki. Burası Türkiye, artık herşey olabilir.

FETÖ’CULAR BASIN TOPANTISINDA

Sayın Stockholm Büyükelçisi’ne de buradan çağrıda bulunuyorum. Basın toplantısında eski FETÖ’cular var. Bir süredir bu yönde söylentiler var. Benden uyarması. Sonra medyaya başka şeyler düşerse başı ağrır. O da biz kandırıldık demesin. Lütfen bir dostane uyarı olarak kabul edin.