Dünyada, tarihe geçmiş büyük devlet yapılanmalarında, tek bir ortak özellikle göze çarpıyor.  Halkı tarafından sevilen tek lideri olanlar, ülkelerini de güçlendirdiler.

İşte Türkiye bunu 1923’te Mustafa Kemal Atatürk ile yaptı. Ulusun önderi oldu. Mustafa Kemal adının önüne Atatürk ünvanı alarak tüm Türklerin Ata’sı oldu.
Charles De Gaulle Fransa’sı, Mahatma Gandi Pakistan’ı, Nelson Mandela Güney Afrikası ve dünyanın en sevilen Cumhurbaşkanı olarak tanınan Uruguay’ın eski Başkanı Jose Mujica. Bu örnekleri çoğaltmak çok mümkün. Ancak hepsinin bu başarısı hikâyesinde, halka ait olmak, ait olmanın da tek adresi var.
İnanmak, sevmek ve bir bütün olmak. İşte Türkiye’de eksik olan bu.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN YAKLAŞTI ANCAK NEDENSE İSTEMEDİ
Bu başarılar, dünyada Allah herkese nasip etmiyor. Bu da olsa bir Allah vergisi olsa gerek.
Recep Tayyip Erdoğan, süre olarak yukarıda verdiği liderlerden süre olarak belki daha fazla sürede tek başına iktidar olsa da halkının tümünün sevgisini alamadı.
Değiştim vaadi ile sağı, solu herkesi kendisine bağlasa da ilerleyen yıllarda eşyaların tabiatın olduğu gibi değişim, geçici oldu ve tekrar orijinaline döndü.
Peki, dönmeyip, acaba hiç aklında tüm ulusun sevgisini kazanayım dediği olmuş muydu acaba?
Para, mevkii, şöhret bir yere. Sonuçta herkes bu dünyanın gelip geçici, bunlarında geçici zevkler olduğunu biliyor. Uzağa gitmeye gerek yok. Son yıllarda bazıları için sevgisi azalsa da uzun yıllar, tüm ulusun sevgili Ata’sı olan Mustafa Kemal Atatürk gibi olmak istemez miydi?
Sadece parti kongrelerinde karşı karşıya asılan posterlerinin dışında da yüzde 52’nin değil, tüm Türkiye’nin kalbine girmek istemedi mi acaba?
ATATÜRK’Ü NE KADAR SEVİYOR
Lafı gelmiş iken, Recep Tayyip Erdoğan’ın, kocaman bir Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden bugünkü Türkiye’yi yaratan Mustafa Kemal Atatürk’ü acaba ne kadar seviyor.
İnanın, Türk ulusu bunu gerçekten merak ediyor. Bugün insanlarda, Türkiye’nin 12’nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 ile halkın Cumhurbaşkanı seçilmesini biliyoruz.
Geri kalan yüzde 48’in ne kadar sevdiği konusunda olası şüpheler var.
Başbakan Yardımcılığı döneminde Bülent Arınç, “ halkın yarısı bizden nefret ediyor” dedi ya. Demek ki şüphe değil gerçek.
NEDEN ATATÜRK SEVİLMEZ ANLAMIŞ DEĞİLİM
Oysa kocaman bir Osmanlı İmparatorluğu’nun son anda düştüğü durumu bilmeyen yok. Tarih sayfasından nerdeyse silinmiş, işgal altında, zor nefes alan bir koca ulus. İşte Osmanlı’nın askeri Mustafa Kemal sanki bir güneş gibi doğarak, silah arkadaşları ile kocaman bir ulusun şahlanışını, yeniden bir ulus olmanın motivasyonuyla bugünlere bizleri getiriyorlar. Eğer onlar olmasaydı. Bugün Türk ve Müslüman kimliğimiz ile anacak mıydık? Tabii ki hayır.
İşte bu her fırsatta Atatürk’e dil uzatanlar, bu büyük ayrıntıyı atlarlar. Yakın tarihte ebedi dünyaya giden tüm siyasi rahmetliler, Bülent Ecevit’ten, Süleyman Demirel’e, Alparslan Türkeş’ten Necmettin Erbakan’a ve Turgut Özal’a kadar hepsi Mustafa Kemal Atatürk ortak paydasından kopmadılar.
Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun ortak değeri olduğu için birlik ve beraberliğinde en büyük temsilcisi olmuştur. Dün böyle iken neden bugün Mustafa Kemal Atatürk’ten kaçılır?
Oysa o Türk ulusunun ortak değeri ve birleştirenidir. Tüm siyasiler, bu motif etrafından toplansalar, karanlıktan çıkışın anahtarını da keşfedecekler.