Türkiye’de ilk kez düzenlenen 1’inci Ankara Uluslararası Komedi Festivali, 1 Nisan Dünya Şaka Günü’nde doğaçlama tiyatronun Türkiye’deki öncüsü olarak görülen Mahşer-i Cümbüş’ün gösterisiyle start aldı.

Yenimahalle Belediyesi’nin katkılarıyla Ankara Kültür ve Sanat Etkinlikleri tarafından Ankara’nın “Kültür Başkenti” sıfatını pekiştirmek ve mizahı her yaştan geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmak amacıyla düzenlenen festival, 12 Nisan’a kadar Başkentlilere komedi dolu günler yaşatacak. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde başlayan festivalin ilk gününe, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Başkan Vekili Mehmet Kartal ev sahipliği yaptı.
Mahşer-i Cümbüş ilaç gibi geldi
2001 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan ve geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli özelliği olan doğaçlama geleneğini devam ettiren 8 kişilik kadrosuyla Mahşer-i Cümbüş, festivalin açılış gününe performanslarıyla damga vurdu. 1 Nisan Dünya Şaka Günü’nde Yenimahalle seyircisinin karşısına çıkan ekip, salonu dolduranları kırdı geçirdi.
Doğaçlama tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “Tiyatro Sporu”nu Türkiye’de ilk defa seyirciyle buluşturan topluluk, bugüne kadar 500’ün üzerinde gösteriye imza attı. Yenimahalle’deki gösteriye de vatandaşların ilgisi yoğun oldu.
Seyirciyi de şovlarına dahil ederek keyifli dakikalar yaşatan ekip, yoğun ülke gündeminden olumsuz etkilenen Başkentlilere ilaç gibi geldi. Gülerek enerji depolayan Ankara seyircisi, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.
Gösterinin sonunda Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a festivale katkılarından dolayı Festival Direktörü Deniz Gölpınar tarafından plaket verildi. Tiyatrocuları tek tek tebrik eden Yaşar, önceki gün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan ve Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümüyle sonuçlanan olaydan üzüntülerini ifade ederek Kiraz’a rahmet, yakınlarına da sabır diledi.
Türkiye’nin gülmeye ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Ülkemizde hiç istemediğimiz acılar, üzüntülü olaylar yaşanıyor.
Böyle bir ortamda her zamankinden daha çok gülmeye, sevgiye, uzlaşma kültürüne ihtiyacımız var. Bu festival, yüzünüzde biraz da olsa tebessüm oluşturursa ne mutlu bizlere” dedi.