Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ev sahipliğinde ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Adana İl Başkanlığı işbirliğiyle ‘Hastane Öncesi Alanda Tıbbi Müdahale Günleri’ kapsamında ‘Erişkin Yaşam Desteği ve Tıbbi Aciller’ eğitimi düzenlendi.

Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleşen etkinliğin açılış törenine Adana Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, Başkent Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Anış Arıboğan, Adana İl Sağlık Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Dr. Reyhan Mazı, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Ahmet Yücel Çomu ile Adana 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Nihat Taşdoğan ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, insan hayatı için acil müdahalenin çok önemli olduğuna değinerek, bu alanda çalışanların çok dar sınırlar içinde müdahale etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Prof. Dr. Şeref Erdoğan “3 dakika kuralı her zaman geçerlidir. Beynin en önemli entelektüel fonksiyonlarını birleştiren kortikal alanın oksijensizliğe 3 dakikadan daha fazla dayanamayacağını temel olarak biliyoruz. İlk müdahale için zaman çok dar ve kıymetlidir. Bu nedenle hızlı, sistematik ve titiz müdahale çok önemlidir. Dolayısıyla sizlerin iş yükü, sizlerin sorumluluğu çok yüksektir. Acil durumlarda hastaların kurtarılması sizlerin özverili çalışmasına bağlıdır. Bu anlamda zaman zaman düzenlenen çalışmalar ve akademik bilgilerin yenilenmesi için yapılan toplantılar çok değerlidir!dedi.
ÇÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan ise, yaralılara ve hastalara olay yerinde veya hastaneye ulaşıncaya kadar geçen süre içinde yapılan doğru ve hızlı tıbbı müdahalenin hastaların sağ kalımında ve iyileşme sürecinde büyük önem arz ettiğini belirterek, verilecek eğitimde alınacak bilgilerin de çok önemli olduğunu vurguladı.
Çukurova Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Program Koordinatörü ve bu eğitimin Düzenleme Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Azade Sarı, ilk ve acil yardım ile ilgili güncel bilgileri, bu alanda eğitim gören ve çalışan sağlık personeliyle paylaşma ihtiyacı duyduğunu ve bunun bir akademik sorumluluk olduğunu belirtti.