Almanya’da “mülteci krizi”ne ilişkin tartışmalar sürüyor. Koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Almanya’ya yılda en fazla 200 bin mültecinin kabul edilmesi gerektiğini söylerken diğer AB ülkelerini ise “bencillik”le suçladı.

CSU lideri Horst Seehofer, Almanya’ya yılda en fazla 200 bin mültecinin kabul edilmesinin uygun olacağını söyledi. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Seehofer, “Bu sayı makul ve bu sayede entegrasyon da başarılı olur. Bunu aşan sayıyı çok fazla buluyorum“ dedi.
Aynı zamanda Bavyera eyaletinin başbakanı olan Seehofer, geçen yıl yaklaşık 1 milyon mülteci kaydının yapıldığı Almanya’da önlemler alınmazsa bu yıl mülteci sayısının 2015’ten daha fazla olmasından endişelendiğini söylerken “2016 yılının ana hedefi göçmen sayısını sınırlamak olmalı. Şu anda bu hedeften çok uzağız“ ifadelerini kullandı.
Aralık ayında Bavyera’ya günde ortalama 4 bin sığınmacının geldiğini kaydeden Seehofer, 2016’da toplam mülteci sayısının 1,5 milyona çıkabileceğini öne sürdü.Sınırlarda daha sıkı kontroller isteyen Seehofer, AB’den de daha fazla dayanışma istedi. Seehofer, DWelle’nin yansıttığı açıklamalarında ”Avrupa’da bencillik daha önce hiç olmadığı kadar güçlü“ eleştirisinde bulunduğu ve tüm devletlerin iç savaştan kaçan mültecileri kabul etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.