Ankara’da sanatın merkezi olma özelliği taşıyan Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, sanatla dolu bir yılı daha geride bıraktı. “12 Eylül Utanç Müzesi” ile açtığı sezonun ardından film festivallerinden, caz konserine kadar sanatın çeşitli alanlarını Ankaralılarla buluşturan merkezi, 2014 yılında 30 bin kişi ziyaret etti.
Ankara’nın sanat merkezlerinden biri olan Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), sanatla dolu bir yılı daha geride bıraktı. Sezonu, Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından uzun süren çabalar sonucu oluşturulan “12 Eylül Utanç Müzesi” ile açan ÇSM’yi yıl boyunca 30 bin kişi ziyaret etti.
ÇSM, sanatçı Selçuk Demirel’in grafik tasarımlarından Çankaya Belediyesi Engelliler Birimi çalışmalarına, Fotoğraf Sanatı Kurumu’nun fotoğraf sergisinden Gezici Film Festivali kapsamındaki filmlere kadar pek çok alandan etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Uluslararası Flamenko Festivali’nin yanı sıra aralarında İsveç, Avusturya, İtalya gibi ülkelerin bulunduğu büyükelçiliklerin sergi, söyleşi, ödül töreni gibi çalışmalarını da Ankaralılarla buluşturan ÇSM’de, Tüm Sanat Galerileri Derneği’nin bir araya getirdiği 23 sanat galerisi yer aldı. ÇSM, Türk sinemasının kült yapımlarının gösterildiği ‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’nde, kült yapımlar olarak sinema literatüründe yer alan “Dünyayı Kurtaran Adam”, “Drakula İstanbul’da” ve “Zagor-Kara Bela” gibi 12 filmin ücretsiz gösterimini sağladı.
Yılın son günlerinde, Sanat Söyleşileri ve Fuarı’nın yanı sıra Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği Kısa Film Gösterimini de Ankaralılarla buluşturan ÇSM, yeni yıl konserinde ise, vokalde Randy Esen ve Can Somel, piyanoda Kağan Bıyıkoğlu, trombonda Bülent Gülen, trompette Doruk Gönentur, basta Gökhan Somel’i sanatseverlerle buluşturdu.