İşte Türkiye: Cumhuriyet gazetesi, Charlie Hebdo dergisinin 4 sayfasını Türkçe yayınlandı. Polis ve Savcı dağıtım kamyonlarını engelledi…
İşte Batı: Avrupa’ nın birçok ülkesinde 3 milyon basılan Charlie Hebdo için hiçbir savcı ve polis dağıtım kamyonlarını durdurmadı…
Uğur Mumcu, Prof. Muammer Aksoy, Prof. Bahriye Üçok ve Prof. Ahmet Taner Kışlalı’ yı teröre Şehit veren Cumhuriyet Gazetesi 12 çalışanını teröre kurban veren Fransız Charlie Hebdo mizah dergisine destek amacıyla 4 sayfasını Türkçe yayınladı.
Cumhuriyet Gazetesi’nin Fransız dergisinin son sayısından bazı karikatürlere yer vereceği bilgisi üzerine polis önceki gece yarısı matbaaya baskın düzenledi. Aralarında Cumhuriyet’in de bulunduğu gazeteleri taşıyan kamyonlar herhangi bir yargı kararı olmaksızın 40 dakika bekletildi.
12 çalışanını geçen hafta kanlı baskında kaybeden Charlie Hebdo’nun son sayısı ise dün 3 milyon nüsha ile birçok Avrupa ülkesinde satışa çıktı. Hiçbir ülkede polis ve savcı derginin basıldığı matbaayı basmadı.
46 yıldır Türk medyası üzerinde kurulan baskıların birçok örneğini yaşayan bir Gazeteci olarak Savcı ve polisin Cumhuriyet Gazetesi için yaptıkları bu uygulamadan utandık. Türkiye ile Batılı ülkeler arasındaki “Basın Özgürlüğü farkı “ işte bu operasyon ile bir kez daha ortaya çıktı.
Bir kez daha dünyaya rezil doluk, demokrasi ve basın özgürlüğü açısından yine sınıfta kaldık. UTANDIK…
İŞTE UTANDIRAN AYRINTILAR:
Cumhuriyet Gazetesinin Charlie Hebdo’nun son sayısından 4 sayfayı Türkçe yayınlama kararı sosyal medya üzerinden yayıldı.
İstanbul polisi, Cumhuriyet’in yanı sıra çok sayıda gazetenin baskısının yapıldığı Hadımköy’deki DPC tesislerine dün sabaha karşı 01.00 sıralarında 3’ü resmi 5’i sivil toplam 8 kişilik bir polis ekibiyle çıkarma yaptı. Basılan gazeteleri İstanbul ve çevresine dağıtmak üzere matbaadan çıkmaya hazırlanan kamyonlar, polis ekipleri tarafından durduruldu.
Duruma müdahale eden DPC ve YAYSAT yetkilileri, kamyonlarda Cumhuriyet dâhil olmak üzere farklı birçok Gazete bulunduğunu belirterek, dağıtımın durdurulmasına ilişkin bir mahkeme kararı olup olmadığını sordu.
Herhangi bir yargı kararı gösteremeyen polisler kamyondan aldıkları Cumhuriyet Gazetesi nüshasını basın savcısına gönderdiklerini bildirdi. Savcıya gönderilen nüshanın incelenmesinin ardından polis ekipleri saat 01.40 sıralarında kamyonların matbaadan çıkışına izin verdi. Polisin gece yaptığı bu müdahale nedeniyle birçok gazetenin İstanbul ve çevresine dağıtımında aksaklıklar yaşandı.
CUMHURİYET GAZETESİNİN AÇIKLAMASI:
“Yazarlarını terör saldırılarında yitiren Cumhuriyet, Charlie Hebdo katliamının acısını çok iyi anlamaktadır.
İfade özgürlüğüne yönelik bu saldırıyı en şiddetli biçimde kınadık. Dayanışmamızı haber ve yorumlarımızla gösterdik.
Bu dayanışmanın parçası olarak Charlie Hebdo’nun özel sayısından 4 sayfalık bir seçkiye bugün gazetemizde yer veriyoruz.
Bu seçkiyi hazırlarken yayın ilkelerimiz ışığında toplumların inanç özgürlükleri ve dini hassasiyetlerine de özen gösterdik.
Cumhuriyet, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ifade özgürlüğünü savunmaya var gücüyle devam edecektir.
Yayınladığımız seçkide çok sayıda istişare sonrasında derginin kapak sayfasına yer vermedik.”

FACEBOOK YORUMLARI