NEDEN ÇOK ŞEHİT VERİYORUZ..?

0
316

Güneydoğu’dan gelen şehit haberleri giderek artıyor. Eskiden günde 1-2 şehit veriyorduk. Son günlerde bu sayı 10’a kadar çıktı.

Acaba terörle mücadele daha az kayıpla sürdürülemez mi? Bir yerde yanlışlık mı yapılıyor?

++
Geçenlerde aralarında emekli subayların da bulunduğu bir dost meclisinde tartıştık bu konuyu.

Askerlik görevini er olarak yaptığım için fazla konuşmadım, özellikle emekli subay dostların anlattıklarına kulak kesildim.

++

İşte onların anlattıklarından birkaç satır:

-Diyarbakır Bağlar’da özel harekat polislerini taşıyan midibüsün geçişi sırasında bombalı araç patlatıldı, 7 polis şehit oldu, 13 polis ve 14 sivil vatandaş yaralandı. Teröristlerin bombalı araçlarla saldırı düzenlemeleri yeni bir şey değil. O halde buna hazırlıklı olmak, 30’a yakın özel harekatçı polisi aynı araca bindirmemek, ulaşımı bir-iki kişilik zırhlı araçlarla yapmak gerekirdi.

-Nusaybin’de 5 asker ve 1 polis girdikleri terk edilmiş bir binada teröristlerce önceden yerleştirilmiş bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit düştü. Terkedilmiş bir binaya, üstelik bomba konulmuş olma ihtimali de yüksek olduğu halde aynı anda 6 güvenlik elamanının girmesinde de yanlışlık var. O binalar bomba tehdidine karşı neden uzaktan imha edilmiyor, anlamak mümkün değil.

-Terörle mücadelede teknolojiden yeterince yararlanılmadığı endişesini taşıyoruz. Gelişmiş ülkeler canlı bombaları bile yüzlerce metre uzaktan tespit edebilirken bizim tonlarca bombayı yanına yaklaşmadan göremeyişimiz büyük bir zaaf oluşturuyor.

-Televizyondan izlediğimiz görüntülere göre bazı polisler miğfer ve kask takmıyor. Üzerlerinde gerçekten işe yarayan çelik yelekler olup olmadığı da meçhul.

-Teröristlerin konuşlandığı mekanların tespitinde hava araçlarından yeterince yararlanılıp yararlanılmadığı da zihnimizde oluşan bir diğer soru.

-Teröristlerin bölgedeki kimi belediyelerden lojistik destek aldığı biliniyor. Buna karşın o belediyelerin yönetimine neden el konulmadığı da aklımıza takılıyor.

-Türk ordusunda ağırlıklı eğitim hâlâ düzenli ordulara karşı mücadele verme esasına dayanıyor. Bu konuda yeni bir açılımın olması gerekiyor. Özel yetiştirilmemiş polislerin çatışma alanlarına gönderilmemesi de bir diğer tedbir olabilir.
++

Ordu ve polisimizin değerli kurmayları bu eleştiriler karşısında acaba nasıl bir değerlendirme yaparlar?

Paylaş
Önceki İçerikName
Sonraki İçerikİlk mülteci grubu geldi
Nuri Kayış

Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.