Seçim kampanyası ve seçim sonrası yaşananlar nedeniyle çok gerilmiştik. Ama 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatının ardından karşılaştığımız kimi jestler son derece güzeldi ve hepimize ders verici nitelikteydi.
Ak Parti Hükümeti’nin, Demirel için üç günlük ulusal yas ilan etmesini takdirle karşılamalıyız. Demirel, Cumhurbaşkanı olarak Necmettin Erbakan liderliğindeki Refahyol Hükümeti’nin düşmesinde önemli rol oynamıştı. Ak Partililer bunu sorun yapmayıp Demirel’e özenli bir saygı içine girdiler, tüm yurtta bayrakları yarıya indirttiler.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Demirel’in Güniz Sokak’taki evini ziyaret edip yakınlarına taziyede bulunması, Demirel için, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’de her zaman meşruiyetin ve demokrasinin yanında olmuştur. İsmi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır” demesi de anlamlıdır ve takdiri hak etmektedir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Demirel’in Isparta’da yapılacak cenaze törenine katılacak yakınları için Başbakanlığa ait bir uçağı tahsis etmesi de yine son yıllarda alışık olmadığımız bir siyasi olgunluk örneğidir.
Demirel tarafından siyasete sokulan ama daha sonra onunla yıldızı pek barışmayan eski Başbakan Tansu Çiller’in tüm kırgınlıkları, öfkeleri bir yana bırakıp Demirel’den, “Demokrasi ve Türkiye sevdasıyla 6 kez gittiği makama 7 kez geldi ve son noktada demokrasi meşalesi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı oldu” demesi de şık bir davranış ve üslup olarak dikkate değerdir.
++
Bir gün içinde yaşadığımız bu güzelliklerin geçici değil, siyasette yeni bir anlayışın ilk işaret fişekleri olmalıdır.
Örneğin, muhalefet partileri liderleri, vefat eden eski Cumhurbaşkanına gösterdikleri saygıyı görev başındaki Cumhurbaşkanına da göstermelidir.
Pek çok yanlışına rağmen Demirel’i unutulmaz kılan güler yüzü, esprileri, babacan tavırları, mücadeleci ve karizmatik kişiliğiydi.
Onu son yolculuğuna uğurlamaya hazırlanan siyasilerin bu gerçekten ders çıkarmaları gerekir.