Kütahya’da daha birkaç gün önce 3 çocuk 12 yaşındaki arkadaşlarını başını taşla ezerek öldürdüler. Bu tür suçlar giderek artıyor. Adalet Bakanlığının verilerine göre, cezaevlerinde halen adam öldürdükleri için 259 çocuk yatıyor. Yine cezaevlerinde adam öldürmeye teşebbüsten 15, yaralamadan 68, cinsel suçlardan 274 çocuk var. Erkeklerin kadına yönelik şiddeti kadar ciddiye almamız gereken bir sorundur bu. Artık katil çocuklar yetiştirmeye başladık.

Çocukların suça yönelmesinin elbette sosyolojik, psikolojik, ekonomik çok nedeni bulunuyor. Ama ben burada çocuk cinayetleri ile televizyon yayınları arasındaki bağlantıya dikkat çekmek istiyorum.
RTÜK uzmanlarının hazırladığı bir raporda şöyle diyor:
– Çocuklar yılda ortalama 900 saati okulda, bin 200 saati televizyon karşısında geçiriyor.
– Bir çocuk ilköğretim çağını tamamlayıncaya kadar televizyonda 100 bin kadar şiddet sahnesi, 8 bin kadar ölüm veya öldürme sahnesi izliyor.
Şu da Prof. Dr. Özcan Özal’ın tespiti:
“Pazar sabahı televizyon başına oturan bir çocuk akşama kadar sadece 7 kanalda 600’den fazla şiddet görüntüsüne tanık oluyor.”
++
Cinayet, yaralama ve cinsel suçlara karışan çocuklar arasında suça karışmadan önce hangi televizyon programlarını izledikleri konusunda bir araştırma yapılsa ortaya çarpıcı sonuçlar çıkar sanıyorum.
Televizyonda gösterilen film ve dizilerde neredeyse her dakika sözlü ya da fiili bir kavga yaşanması, sık sık tabancaların, tüfeklerin patlamasının çocukların ruh sağlığı üzerinde derin izler bırakmadığını söylemek mümkün değildir.
Dizi ve filmlerdeki pek çok görüntü şiddeti bir sorun çözme aracı olarak göstermektedir çocuklara.
++
RTÜK başkanlığım sırasında ünlü çocuk psikiyatristi Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu ziyaretime gelmiş ve şu ricada bulunmuştu:
“Televizyonlardaki şiddet görüntüleri özellikle çocukların ruh sağlıklarını allak bullak ediyor. Lütfen bunlara engel olun… Şiddet öğrenilen bir davranıştır.”
++
Evet… Emniyet teşkilatı görmese de ben çocukların işlediği cinayetlerde televizyonların parmak izlerini görüyorum.