DIYANET ISLERI BASKANI MEHMET GORMEZ, "HZ. PEYGAMBER TEVHID VE VAHDET" TEMALI KUTLU DOGUM HAFTASI ETKINLIKLERI" KAPSAMINDA BILGILENDIRME TOPLANTISI YAPTI. FOTO:CEMAL KOYUK/ISTANBUL, (DHA)

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Gelin Birlik Olalım” çağrısıyla, “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini açıkladı.

“Büyük zorluklardan geçiyoruz. Eli kalem tutacak nice çocuklarımız dağlara götürüldü ve orada adeta bir katillik eğitiminde geçtiler” diyen Görmez,  “Bütün bu süreçleri düşünerek aynı zamanda bizim birliğe ihtiyacımız var. Bizim o birlik ruhunu yeniden inşa etmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Eyüp’te bulunan Bahariye Mevlevihanesi’ndeki toplantıda konuşma yapan Mehmet Görmez, “’Gelin birlik olalım’, Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet arasındaki ilişkiyi ela almaya karar verdik. İnsanlığı yüceltmek, diriltmek, yaşatmak için ve insanlığı yüceltmek için ‘gelin birlik olalım çağrısında bulunacağız. Çağrımız öncelikle bütün insanlığa. Sevgili peygamberimizin bütün insanlığa çağrısını kutlu doğum ikliminde yenilemeye çalışacağız” dedi.Mehmet Görmez, “Her şeyden önce insanlar arasındaki ayrımcılık, doğu-batı ayrımı, ırk, cinsiyet, statü ayrımcılığı bütün insanlığı hala kuşatmış vaziyette. Tevhid ve Vahdet arasındaki ilişkiyi, gelin birlik olalım çağrısını bütün insanlığa yaptıktan sonra, elbette bir de bölgesel ölçekte, bütün İslam alemine sevgili peygamberimizin çağrısını yenilemek istiyoruz bu hafta vesilesiyle. Bütün Müslümanlara çağrı; biz Müslümanların da bugün sevgili peygamberimizi yeniden okumaya, anlamaya ihtiyacımız var. Onun getirdiği değerlerden ne kadar uzaklaştığımızı hep birlikte acı acı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Mehmet Görmez, “Çok derin bir takım siyasi kutuplaşmalar içinde toplumumuzun, milletimizin farklı kesimlerinin birbirini üzmeye devam ettiğini müşahede ediyoruz. Ülkemizin içerisinde nice yavrularımızı şehit veriyoruz. Ankara’da İstanbul’da bombalar patlıyor, Güneydoğumuzda nice şehirlerimiz adeta bir takım insanlar tarafından işgal edildi. Büyük zorluklardan geçiyoruz. Eli kalem tutacak nice çocuklarımız dağlara götürüldü ve orada adeta bir katillik eğitiminde geçtiler. Bütün bu süreçleri düşünerek aynı zamanda bizim birliğe ihtiyacımız var. Bizim o birlik ruhunu yeniden inşa etmeye ihtiyacımız var. Hep birlikte insanlığı yüceltmek için birlik olalım çağrısını aynı zamanda birbirimize yöneltmemiz lazım” dedi.