İZMİR Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olacak çocukların korku ve streslerini gidermek için ameliyat sürecinin hikayeleştirilip çizgi resimlerle anlatıldığı ‘Ameliyata Nasıl Hazırlanacaksın, Nasıl Uyuyacaksın’ adlı kitap hazırlandı.

Kitapta çocukların anlayabileceği bir dilde ameliyathane içerisindeki cihazlar tanıtılıyor. Ameliyata girerken kıyafetlerinin değiştirilmesi gerektiği, doktor ve hemşirelerin başlarına şapka (bone) ve maske takılacağı, anne ya da babasının dışarıdan mikrop taşımaması için içeriye girmemesi gerektiği anlatılıyor. Uyumadan önce yapılacak işlemler ve sonraki sürecin de masal havasında anlatıldığı kitap, çocuklara boya kalemleriyle birlikte hediye ediliyor.
Kitabı hazırlayan Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Sutaş Bozkurt, “Ameliyat öncesi oluşan endişe, çocukların ameliyat seyri esnasında daha stresli olmalarına, kalplerinin daha hızlı atmasına ve tansiyonlarının yükselmesine sebep oluyor. Aileler ise kendi streslerini çocuğa yansıtıyor. Bu yüzden verilecek anestezi ile yapılacak ameliyat hakkında ailelerin ve çocukların bilgilendirilmesi çok önemli. Bu sebeple çocukların ameliyat öncesi korku ve endişelerini gidermek için böyle bir kitap hazırladık. İlgilerini çekmesi için boyayabilecekleri çizgi resimler ekledik. Okuma yazma bilmeyen 3-4 yaşındaki çocuklar için ise aileleri tarafından hikâye şeklinde okuyabileceği halde dizayn ettik. Ameliyat öncesinde çocuğun çevresinin uygunluğu da endişe ve stresi azaltmaktadır. Hastanemizde bu konularda da çalışmalar yapılıyor” dedi.