Çığlık çığlığa geçen ambulanslar… Polis ve itfaiye araçlarının sirenleri… Yakınlarının acısıyla çırpınan gözü yaşlı insanlar… Ölenlerin kahreden öyküleri…

Bitip tükenmeyen cenaze törenleri… Tekrar tekrar yayınlanan alev topuna dönmüş otomobil ve otobüs görüntüleri…
Kızılay’daki terör olayı ve onun televizyon ekranlarına yansıması hepimizi üzüyor, ruhumuzda derin sarsıntılar yaratıyor. Nitekim psikiyatristler de terörün bir çok insanda travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon yarattığını söylüyorlar ve özellikle çocukların yetişkinlere göre daha fazla etki altında kaldığını vurguluyorlar.
Bu nedenle içinden geçmekte olduğumuz zor günlerde çocukların televizyon başından biraz uzak tutulmasında yarar var.
Güven duygusu çocuklar için çok önemlidir ve bunun sarsılması ciddi ruhsal sorunlar yaratabilir.
Ekranda insanların bombalı saldırı sonucu öldüğünü, onların yakınlarının acı içinde kıvrandığını gören çocuklar kendisinin ve ailesinin başına da benzer bir felaketin gelebileceğini düşünebilir, korku, kaygı, endişe gibi duygular içinde kıvranmaya başlayabilir, bunların sonucunda ruh sağlığını yitirebilir.
++
Kızılay’daki terör eyleminden az sonra olay yerinin polis kordonu altına alınması ve RTÜK’ün ceset ve yaralı görüntülerine getirdiği yayın yasağı eleştiri konusu oluyor.
Oysa bunlar doğru uygulamalardır. Gereken her durumda acilen yapılması gerekir.
Terör eylemlerinin amacı toplumda korku, panik, endişe yaratmaktır.
Dolayısıyla televizyonlarda bu duyguları besleyecek görüntülerin yayınlanması terörün amacına hizmet olur.
RTÜK getirdiği yayın yasağı ile terörün amacına ulaşmasına bir ölçüde de olsa engel olmuştur.
++
Bu arada bazı televizyon kanallarının terör eylemini veriş şeklini kabul etmek mümkün değildir. Reyting kaygısıyla, deyim yerindeyse “şiddet istismarcılığı”, “acı işportacılığı” yapılmıştır.
Televizyon yöneticilerinin böyle günlerde daha dikkatli, özenli, sağduyulu olması beklenir.
Topluma hızlı biçimde haber verme refleksini, heyecanını saygıyla karşılıyorum ama haber verirken toplumu dehşete düşüren tonlamalar katiyen yapılmamalıdır.