İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin İZELMAN anaokullarındaki 500’e yakın çocuğa ‘cinsel istismardan korunma’ eğitimi verildi. Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitimler, yaratıcı drama yöntemi ve maskot Efepol ile renklendirildi.

TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu’na sunulan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, çocuklara yönelik cinsel istismar suçu giderek artıyor. 2008 yılında 4 bin 61 olan açılan dava sayısı 2015 yılında yüzde 400 artarak 16 bin 957’ye çıktı. Çocukları cinsel istismardan korumak ve bu konuda bilinçlendirmek amacıyla harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Anaokulları, önemli bir proje başlattı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ile işbirliği yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 anaokulunda 500’e yakın öğrenciye eğitim verdi. Yaratıcı drama, çizgi ve maskot ‘Efepol’ ile renklenen eğitimde çocuklar oyunlar oynayarak, eğlenerek cinsel istismardan korunmak için neler yapabileceklerini öğrendiler. Polis memurları Ebru Ergezer, Seyfi Kazım Kara ve Fatih Mercimek, çocuklara öncelikle özel bölgelerini tanımayı ve koruma yöntemlerini öğretti. Tehlike anında yapılması gerekeni anlatan polis memurları, çocuklara kimlerden yardım istemesi gerektiğini anlattı. Çocuklar, çizgi filmini izledikleri koruyucusu polis EFEPOL’ü karşılarında maskot olarak görünce hem çok şaşırdı hem de çok sevindi.

ANNE VE BABALARA DA EĞİTİM

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN anaokulları, cinsel istismar konusunda çocukların yanı sıra anne ve babalar için de eğitim semineri düzenledi. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli psikolog Aydın Demirdiyar, istismarın tanısal ölçütleri, ihmal ve istismarın belirtileri ile risk etmenleri, çocuğun kullanılma belirtileri, bilişim, internet üzerinden istismar ve taciz, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar, yasal süreçler ve çocuğun korunması, eğitim kurumu ve eğitimcilerin dikkat etmesi gerekenler ve çocuğa hayır deme becerisinin kazandırılması konularında ailelere bilgi verildi.