Okulların yaz tatiline girmesi, üç ay boyunca evde olacak olan çocukların bilgisayar ve internetle olan ilişkilerini gündeme getirdi. Yrd. Doç. Dr. Engin Eker, velileri internet bağımlılığı konusunda uyardı.

Öğrencilerin tatil sevinci, veliler açısından yerini önemli bir endişeye bıraktı. Zira önümüzdeki üç ay boyunca okul ve dersle minimum düzeyde ilgilenecek olan çocukların ve gençlerin vakit geçirmek için başına oturduğu bilgisayar ve internet, aynı zamanda ciddi bir bağımlılık riski içeriyor mu?
Bu önemli konuda telefonla arayarak görüşlerine başvurduğum İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin Eker, internet bağımlılığı konusunda velilere çok önemli uyarılarda bulundu.

İnternet bağımlılığı nelere yol açıyor?

“Çocukların ve ergen bireylerin bağımlılık geliştirme konusunda potansiyel risk grupları içinde yer alır. Tatil dönemde ebeveynlerin çok daha dikkatli olması gerekiyor” diyen Eker, “ Tatilde olan çocuk veya ergen, eğer ki aile kontrol kalkanı oluşturmazsa, internette daha fazla zaman geçirmeye başlayabilir” diye konuştu. Sınırsız internet kullanımının bağımlılık haline dönüşebileceği uyarısında bulunan Yrd. Doç. Dr. Eker, “Bağımlı olan çocuk veya ergenin aile ve arkadaş ilişkileri bozuluyor, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileniyor. Gelecek dönem okula başladığında bu bağımlılığından vazgeçemiyor. Bunun sonucunda ise başta akademik başarı sorunu olmak üzere bireyin ve ailesinin hayatını olumsuz yönde etkileyen birçok sorun ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

BAĞIMLILIĞI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALI?

Çocuklarımızın eğitim sorunları elbette yaz tatillerinde bilgisayar başında geçirdikleri vakitten çok daha önemli.
Bana gelen okuyucu maillerinde birçok anne – baba çocuklarında meydana gelen internet bağımlılığından şikâyet ediyorlar.
Yrd. Doç. Dr. Eker’e söz konusu problemlerin ortaya çıkmaması durumunda neler yapılması gerektiği sordum.
Eker, “Her şeyden önce veliler davranışlarıyla çocuklarına örnek olmalı. Zira çocuklar büyüklerinin davranışlarını model alır. Eğer veliler okul döneminde çocuğuna bilgisayar ve internet kullanımı için belli bir sınır koyduysa, bunu yazın da devam ettirmeli. Tatil nedeniyle süre noktasında belli ölçüde esneme olabilir tabii. Eğer böyle bir sınırlama yoksa çocukla bir sözleşme yaparak konmalı. Bu süreçte doğabilecek çatışmalarda veli, uzlaştırıcı konumda olmalı” dedi. azı anne babaların otoriter yaklaşımla çocuklara ceza verdiğini hatırlatmam üzerine Eker Hoca şunları söyledi:

“Aşırı otoriter tavır çocuğu ailesinden uzaklaştırıp sanal dünyaya daha da fazla yakınlaştırabilir. Yine bu süreçte aileler, çocuğunun internette nasıl vakit geçirdiğini tespit etmek amacıyla bilgisayarlara internet filtresi koyabilir. Aileler aynı zamanda çocuklarını sosyal ortamlara, doğaya, kısacası ‘gerçek’ olana teşvik ederek onu bu yönde adım atması için cesaretlendirmeli. Bırakalım çocuklar yazın tadını çıkarsınlar. Çocuklarımızı güvenli diye evin içinde tuttuğumuzda uçsuz bucaksız, sınırı olmayan, hangi tehlikelerle karşılaşacağımızı bilmediğimiz internetin kollarına atmayalım.”