Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, “PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda ciddi desteği olan bir siyasal harekettir. PKK terör örgütü değildir” şeklindeki sözleri nedeniyle RTÜK, CNN Türk’e“ terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle ceza verdi.

Tahir ElçiBenzer cezaların verilmesi halinde kanalın yayınları geçici olarak durdurulabileceği gibi lisans iptaline de gidilebilir. Bana kalırsa çok ağır bir ceza oldu bu.
Tahir Elçi canlı yayınlanan “Tarafsız Bölge” isimli programda söz konusu sözleri söylediği zaman programın sunucusu Ahmet Hakan ile programın konukları bu sözlere itiraz etti, PKK’nın terör örgütü olduğunu ısrarla vurguladı.
Yani ortada bir terör örgütü propagandası kesinlikle yok.
Şayet programın sunucusu o sözlere sessiz kalsaydı ancak o zaman bir müeyyide uygulanması haklı görülebilirdi.
++
Cezanın RTÜK Kanunu’nun 8’inci maddesinin b ve d bentlerinde yer alan, “Medya hizmet sağlayıcıları ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz… Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte yayın yapamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz” şeklindeki ifadelere dayanılarak verildiği anlaşılıyor.
++
2000-2005 döneminde RTÜK’te başkan ve üye olarak görev yaptım. O zaman yürürlükte olan 3984 sayılı kanun yayın kuruluşlarına bugüne kıyasla daha ağır cezalar öngörüyordu. RTÜK üyelerinin çoğunluğu da bürokrasiden gelen sağ görüşlü, ceza vermeye son derece yatkın kişilerdi.
Buna karşın o dönemde Tahir Elçi yukarıda belirttiğim sözleri bir programda söylese ve programın sunucusu ve konukları söz konusu sözlere itiraz etse yayın kuruluşuna ceza verilmezdi.
Aradan geçen yıllarda medya özgürlüğü açısından epey geriye gittik galiba.
++
Bu arada yayın kuruluşlarına da bir tavsiyem var:
“Canlı yayın” bir saatli bombadır. Konukların ne söyleyeceği belli olmaz. Bazen söylenen suç oluşturan sözlere program sunucularının tepkisiz kaldığı da olur.
O nedenle özellikle siyasi içerikli açık oturumların canlı değil banttan yayınlanması yayın kuruluşlarının çıkarlarına daha uygundur. Onların sürpriz cezalarla karşılaşmalarını önler.