Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesi, CNN İnternational tarafından da irdelendi.

“Trump, Erdoğan ile ilk görüşmesinde Türkiye ile ‘yakın’ ilişkiyi vurguladı” diyen CNN, Trump’un Suriye’de “güvenli bölgeler” oluşturmak için Türkiye ile “yakın ilişkilere ihtiyacı  olacağı” değerlendirmesini yaptı.

Trump’un görüşmede “ABD’nin yakın ve uzun süreli ortağı” olarak Türkiye’ye desteğinin altını çizdiğini” anlatan CNN,  Beyaz Saray’ın görüşmeye ilişkin açıklamasında “iki ülkenin İŞİD ve terörle mücadele taahhüdü”nden söz ettiğini ancak Türkiye ile ABD arasındaki halen “gerilimlerin yaşandığı birçok konuya değinmediğine” işaret etti.

Bu çerçevede Türkiye’nin Fethullah Gülen’in iade talebi ve ABD’nin Suriye’deki “Kürt gruplarına desteği” zikredilen  haberde “Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin Temmuz 2016’daki başarısız darbeden beri gittikçe karmaşıklaştığı” yorumu yapıldı.

CNN, Trump Yönetimi’nin yedi Müslüman ülkeye yönelik ABD’ye giriş yasağının “iki ülke arasında diğer bir görüş ayrılığı noktası haline geldiğini” savunduğu haberinde “Ancak Trump’un, seçim kampanyası sırasında verdiği savaştan tahrip olan Suriye’de ‘güvenli bölgeler’ oluşturma sözünü yerine getirmek için Türkiye ile yakın ilişkilere ihtiyacı olacak” diye yazdı.

Trump Yönetimi’nin “güvenli bölgeler”in tam ne anlamı geldiğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermediğine dikkat çeken CNN,   Trump’un, Türkiye’nin Suriye’ye yakınlığı ve bu ülkedeki askeri  varlığı nedeniyle Türkiye’nin yardımına ihtiyacının olacağını düşünüyor.

İKİ LİDERİN NATO ZİRVESİNDE YÜZ YÜZE BULUŞMASI BEKLENİYOR

Bir analistin “Trump’un güvenli bölge planı, Türkiye’nin işbirliğine dayanıyor ve Trump, tereddüte yer vermeyecek biçimde güvenlik bölgeler olacağını söyledi.

Bu konuda bir siyasi kazan-kazan olasılığı var” değerlendirmesi aktarılan haberde  “İki liderin, Mayıs ayında Avrupa’da yapılacak olan NATO liderleri zirvesinde yüz yüze buluşması bekleniyor” denildi. Haberde NATO’ya yönelttiği eleştirilere rağmen Trump’un zirveye katılacağına da dikkat çekildi.

FACEBOOK YORUMLARI