GELENEKSEL Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Alpaslan Ceylan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve İranlılar’a öğrettikleri ata sporu ciritin yakın bir gelecekte ‘Türk Dünyasının Milli Sporu’ olacağını savundu.
Erzurum’da faaliyet gösteren 21 atlı cirit spor kulübü başkanı ve her takımı temsilen bir sporcu atıyla birlikte dün Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen adına, Cirit Kulübü Başkanlarına atları için 45 ton yem almaları için hediye çeki verildi. Belediye görevlileri, tören sırasında atların üzerinde bekleyen ciritçilere çay servisi yaptı. Tepsi ile getirilen çayları at üstündeki ciritçilere dağıtmak kolay olmadı. Atlar, tepsideki şekeri yemek isteyince çayları dağıtan görevliler zor durumda kaldı.
Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile birlikte törene katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, belediyenin Erzurum adına hizmet veren tüm spor dallarının yanında olduğunu ve her türlü desteği vereceklerini bildirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi, Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Alpaslan Ceylan ise katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.