Komşumuzda halkoyu Çipras’ın başarısı ile sonuçlandı. Troyka paketini halkoyuna sunan “Hayır” ile halkın desteğini yanına alması, finans-kapitalin efendilerinin aklını başlarına toplamaları fırsatını yaratacak mı? Bekleyip göreceğiz.
Ve çeşitli kez iflasın eşiğine ve açılan paketlere kayıtsız koşulsuz boyun eğmiş Türkiye ve benzerleri için de, iyi bir ders özelliğini taşıyacaktır. Politikacılarımızın çıkartacağı bir yeni dersi Yunanlılar sergiledi. Maliye Bakanı, tıkanan görüşmelerin önünü açabilmek için, Yeni Demokrasi Partisinin lideri, olan ve siyasi yenilgisini kabul eden Samaras, eveleyip-gevelemeden istifa ettiler.
Çoktan beridir Yunanistan’ın içine düştüğü ekonomik durum, Türkiye’de, 2001’den bu yana sürdürülen ekonomik pakete katlanmanın ve hükümetlerin başarısı olarak sunularak, yoksul halkın “haline şükretmesi”ne neden oluyordu. Gönenç düzeyinin göstergesi olan birey başına gelir Yunanistan’da 24.000 Euro iken, Türkiye’de bu 8.000 Euro, asgari ücret Türkiye’de 300 Euro iken, Yunanistan’da 684 Euro’dur. Bu göstergeler yurdum insanının, “bu Yunanistan’ın hali ne olacak” geyik muhabbetinden, kendisine dönüp bakmasında yarar bulunmaktadır.
Türkiye’de ise hafta, on beş cana mal olan trafik kazası ile başladı. Manisa’da kamyonetle tarım işçisi taşıyan kamyonetin, tır ile çarpışması sonucu doğan kazanın nedenini ne trafik denetiminin, ne de cezaların caydırıcı olmaması ile açıklamak saçmalığına girişmeye gerek yok. İnsan yetiştirme dizgemiz ve araçlarımızın önüne-arkasına “Allah’ın Dediği Olur” yaftası ile Tanrı’yı da baş sorumlu yerine oturtan bir cehaletin varacağı nokta bundan farklı olamaz.
Biz değil miyiz, bir araçtan taşıma kapasitesi üzerinde insanlar birer-birer çıktığında, kınama yerine “bu kadar insanı nasıl sığdırdın, bravo” diyerek öven bir toplumun, bu cinayetleri önleme yetisinden de, niyetinden de söz edemeyiz.