MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi’ndeki üretici Davut Urgancı, iki yıl önce Çin’den getirdiği Goji Berry isimli ‘Kurt Üzümü’ ya da Asya Kıtası’nda bilinen adı ile ‘Mutluluk Meyvesi’ fidesini evinin bahçesinde yetiştirmeyi başardı.

SARIGOL ILCESI'NDEKI URETICI DAVUT URGANCI, IKI YIL ONCE CIN'DEN GETIRDIGI GOJI BERRY ISIMLI'KURT UZUMU' YADA ASYA KITASI'NDA BILINEN ADI ILE'MUTLULUK MEYVESI' FIDESINI EVININ BAHCESINDE YETISTIRMEYI BASARDI.(FOTO: VEHBI SARIHAN / SARIGOL, DHA)
SARIGOL ILCESI’NDEKI URETICI DAVUT URGANCI, IKI YIL ONCE CIN’DEN GETIRDIGI GOJI BERRY ISIMLI ‘KURT UZUMU’ YADA ASYA KITASI’NDA BILINEN ADI ILE ‘MUTLULUK MEYVESI’ FIDESINI EVININ BAHCESINDE YETISTIRMEYI BASARDI.(FOTO: VEHBI SARIHAN / SARIGOL, DHA)

TARİŞ Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Davut Urgancı, iki yıl önce TARİŞ ekibi ile iş bağlantısı için gittiği Çin’den aldığı iki adet Goji Berry fidesini Sarıgöl’de yetiştirdi. Çin’de oldukça yararlı bir meyve olarak bilinen türün çok talep gördüğünü söyleyen Urgancı, “Ahmetağa Mahallesi’ndeki evimin bahçesine diktim. İki yılda fidanlarımdan biri kurudu. Diğeri ise iki metreye yaklaştı. Haftada bir kez bol miktarda turuncu renkli üzüm veriyor. Dallarından daldırma yaparak çoğaltmaya çalışacağım. Mahallemde görenler merakla bakmaya geliyorlar. Komşularıma da azar azar Goji Berry üzümünden tadımlık veriyorum” dedi.

Tadının ekşimsi olduğunu belirten Davut Urgancı, meyvenin 33 çeşit hastalığa iyi geldiğini iddia etti.

-DHA-