Günlerdir 4 kişinin katil zanlısı Atalay Filiz’le yatıp kalkıyoruz. Gazete manşetleri onunla dolu. Bir kişiyi öldürenler artık ilgimizi çekmez oldu; üçüncü sayfalarda tek sütunluk yer zor buluyor. Sanki futbol ya da basketbol maçı gibi cinayette de skor arar olduk.

Cezaevlerindeki 184 bin tutuklu ve hükümlünün 50 binden fazlasının adam öldürme ve yaralamadan yattığını unutuyoruz.
Bir katilin öldürdüğü insan sayısına değil, şiddete neden bu kadar meyilli olduğumuza yoğunlaşsak daha doğru olacak galiba.
++
İçine girdiğimiz korkunç şiddet sarmalının nedenleri bana göre şöyle:
-Şiddeti sorun çözme aracı olarak görmeye başladık. Çünkü adalet sistemi iyi işlemiyor, suçlular hak ettikleri cezaları birçok kez almıyor. Bunun sonucu olarak insanlar suçlu gördüklerine cezayı kendileri vermek istiyor.
– Kültürel kodlarımız da bizi şiddete yöneltiyor. Karşımızdakinin bir yan bakışını, sert bir sözünü onurumuza ağır hakaret kabul edip silahımıza davranabiliyoruz. Sevincimizi bile havaya ateş açarak gösterme alışkanlığımız var.
-Bir çocuk ilkokulu bitirinceye kadar televizyonda izlediği film ve dizilerde 6 binden fazla cinayete tanıklık ediyor. Yani bir yerde cinayeti öğreniyor, ezberliyor.
-Uzmanlar şiddetle akıl hastalıkları arasında yakın ilişki olduğunu söylüyor. Şizofrenler ile psikopat kişiliğe sahip olanlar sudan nedenlerle cinayete yönelebiliyor. Sağlık Bakanlığı kanser, şeker, katarakt, yüksek tansiyon gibi hastalıklar için genel sağlık taraması yaptığı halde nedense ruhsal hastalıkların tespiti ve tedavisi konusunda bir taramaya girişmiyor.
-Cinayetler genellikle ateşli silahlarla işleniyor ve bu silahlara ulaşmak ne yazık ki çok kolay. Silah kaçakçılığıyla etkin mücadele edilmiyor, kaçakçılara ve ruhsatsız silah taşıyanlara caydırıcı cezalar verilmiyor.
++
Atalay Filiz’i yakalayalım ve hak ettiği cezayı verelim.
Ama bunu yaparken şiddetin temelindeki nedenleri unutmayalım, yeni Atalay Filiz’ler yaratmayalım.