Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, “Türkiye’nin yakın tarihinde kara ve kanlı bir leke olarak duran gazeteci ve aydın cinayetleri aydınlatılmadan Türkiye aydınlanamaz” dedi.

Sertel, gazeteci, yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 22’nci yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı. Uğur Mumcu’nun aydınlık, çağdaş bir Türkiye yaratma umuduyla korkmadan yürüyen bir gazeteci olduğunu ifade eden Sertel, “1993 yılının soğuk bir gününde kalleş bir pusuda bomba ile katledildi. Aradan geçen 22 yıl onu unutturmadı ve unutturmayacak. Türkiye’nin dününe, geleceğine ışık tutan Uğur Mumcu, yazılarıyla, araştırmalarıyla, kitaplarıyla, konuşmalarıyla yaşayacak ve yaşatılacak. Uğur Mumcu öldürüldükten sonra da Türkiye’de laik, çağdaş yaşamın, Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetinin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin en büyük ve ölümsüz ismi olarak yaşıyor, yaşayacak” dedi. Üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, tıpkı diğer aydın cinayetleri gibi Uğur Mumcu cinayetinin de aydınlatılamadığını belirten Sertel, şöyle devam etti:
“Ocak ayında bu ülkenin önemli değerleri katledildi. Cumhuriyeti değiştirmek isteyenler aydınlarımızı öldürerek, gözdağı verdiler. Aydınlarımızı katleden karanlık güçler hala ortaya çıkarılamadı. Bu cinayetler tam olarak aydınlatılamazsa Türkiye aydınlanamaz. Metin Göktepe’yi döverek öldürenler ceza almadı. Abdi İpekçi cinayetinin tetikçisi Mehmet Ali Ağca yakalandı, ceza aldı ama arkasındaki karanlık güç ortaya çıkarılamadı. Muammer Aksoy, Çetin Emeç cinayetlerinin failleri hala meçhul. Faili meçhul cinayetler aydınlatılmazsa Türkiye demokrasisi bir adım ileri gidemez. Ancak ben bu iktidarın faili meçhul cinayetleri aydınlatacağına inanmıyorum. Onların kanı akmaya devam ediyor. Ne zaman katilleri bulunup ceza alırsa onların kanı duracak ve Türkiye geçmişiyle biraz olsun yüzleşecek, barışacak. Bu düşüncelerle, Türkiye’nin aydınlık yüzü, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’yu katledilişinin 22’nci yılında bir kez daha saygı ve özlemle anıyor, tüm meslektaşlarımızı onun öğretileri etrafında birleşmeye davet ediyorum.”

FACEBOOK YORUMLARI