Samsun’da doğal sabun satışı yapan dükkan sahibi 38 yaşındaki Taşkın Taşkın, vatandaşların çeşitli saç ve deri rahatsızlarını gidermek için bitki özlü doğal sabunları tercih ettiklerini söyledi.

Samsun’da kendisine ait işyerinde 6 yıldır doğal sabun satışı yapan Taşkın Taşkın, özellikle son dönemde doğal ürünlere olan ilginin artmasıyla birlikte doğal sabunun da daha fazla rağbet gördüğünü söyledi. Cilt ve saç rahatsızlıklarını gidermek isteyen bir çok vatandaşın bitki özlü doğal sabunları tercih ettiğini dile getiren Taşkın,

“Cilt ve saç özelliklerine göre tercih edilen sabunlar da değişiyor. Deri ve saç problemlerini yaşayan vatandaşlar bitkilerin özelliklerinden yararlanıp rahatsızlıklarını gidermeye çalışıyor. Egzama ve sedef rahatsızlıkları olanlar daha çok içinde ardıç olan sabunları tercih ediyorlar. Sivilce sorunu yaşayanlar yine karışık bitki gözlü sabunları alıyorlar. Damla sakızlı olan sabunlar cilt lekeleri için, selülit problemi yaşayanlar ise yosunlu sabunları kullanıyorlar. Kırışıklıklar için aynısefa, argan, pirinç özlü sabunları, saçlar için keçi sütü, cilt gerdirmek için ballı sabunlar tercih ediliyor. Cildi rahatlatmak için ise çikolatalı, yaseminli sabunları vatandaşlarımız alıyorlar”

SAC VE CILT PROBLEMI YASAYAN VATANDASLAR COZUM ICIN DOGAL SABUNLARI TERCIH EDIYOR. FOTO:SAMSUN-DHA
SAC VE CILT PROBLEMI YASAYAN VATANDASLAR COZUM ICIN DOGAL SABUNLARI TERCIH EDIYOR. FOTO:SAMSUN-DHA

Cilt ve saç rahatsızlıkları olan vatandaşların bu sabunları alırken dikkatli olması gerektiğini söyleyen Taşkın,

“Doğal olarak söylenen sabunların içinde bazen kimyasallar da koyanlar olabiliyorlar. Her doğal denilen sabun da doğal olmayabilir. Bu nedenle güvenilir yerlerde almaları onlar için daha sağlıklı olur. Sabunların içindeki yağ oranları da çok önemli. Yağ oranı ne kadar fazla ise kalitesi de o kadar artar. Doğal sabunların fiyatları da 2-20 TL arasında değişiyor. Özellikle bayanlar daha çok tercih ediyor”