Rakamlar açıklandı, işsiz sayısı sadece geçen Kasım 2016 ayında 3.7 milyon kişiye ulaştı. Bu gidişle umarız sayı, dile kolay, 4 milyonu bulmaz.

Kayıtlı işsizlere ailelerden sadece birini de eklersek bu sayı referandumda oy kullanacakların yaklaşık yüzde 15’ine karşılık geliyor. Yani en az 7 milyon seçmen, işsiz kalmanın ve/veya iş bulamamanın faturasını evetçilere kesilebilir.

Anketlere göre seçmenin en az yüzde 20’si kararsız, bir o kadarının da ne olup bittiğinden, niye sandığa gidileceğinden haberi yok. Bunlara yukarıdaki sayıyı ve bir o kadar “kayıtsız işsizleri” de katarsak, nereden bakarsanız bakın seçmenin yarısının kafası karışık, doğal olarak düşünceleri, eğilimleri de olumsuz.

Böyle bir tablonun referanduma “hayır” olarak yansımaması için başlatılan “istihdam milli seferberlik kampanyasına yüz binlerce işsize iş vereceklerini açıklayarak katılanları, reklam sloganı misali “patronlar çıldırdı” diye nitelendirmiş ve kısa sürede yapılamayacak bu iş için “Saray’ı kandırmayın” demiştik.
Şimdi gözler bu “çılgın patronlarda” .

Arkadaş daha ne bekliyorsunuz? Eliniz çabuk tutun. Önünüzde 60 gün kaldı. Gidin İŞKUR ofislerinin önüne, kaşına gözüne, öz geçmişine, diplomasına, uygunluğuna, sanatına, ihtiyaca bakmadan, genç yaşlı, kadın erkek kim varsa kamyonlara doldurup götürün, iş verin. Dolar, enflasyon, arz, talep, kar, zarar, banka, piyasa, faiz işlerine referandumdan sonra yine bakarız. Evetçilere de meydanlarda “bakın işsizliği azalttık” demesine imkan sağlayın.

Söz verdiğiniz gibi, yüz binleri bir gecede işe almazsanız ve bu durum bir de sandığa yansırsa gerisini siz düşünün. En azından her üç çalışandan birinin hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadığı, yani kayıt dışı, kaçak çalıştırıldığını birileri bir yerlere not etmiştir. Teşvik, indirim, af, faizsiz kredileri, prim vergi yapılandırmalarını da hatırlatırlar.
İstihdam seferberliğine; İstanbul Ticaret Odası 500, Türkiye İhracatçılar Meclisi 300, Müstakil İş Adamları Derneği 250, İstanbul İnşaatçılar Derneği 200, Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu 50 bin işsize iş vererek katılacaklarını açıklamışlardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de 1.5 milyon iş hedefli kampanyası ve bireysel şirket ile yerel meslek örgütlerinin daha küçük çaplı rakamları da göz önüne alınırsa rakam “kağıt üzerinde“ 3 milyonu geçiyor.

Ama gördüğümüz kadarıyla yaprak kımıldamıyor. Bugüne kadar “şu kadar insanı işe aldık” diyen olmadığı gibi telefonlara çıkan, ortalıkta dolaşan, demeç üzerine demeç patlatan “çılgın patronlar” da bir anda yok oldular.
Eğer referandumda işler ters giderse, Saray’dan (aynen iş başvurularına dediğiniz gibi) “biz sizi ararız” cevabını çok duyarsınız.