İZMİR Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde kurulan Diyabetik Ayak Konseyi ilk hastasını muayene ederek hizmet vermeye başladı.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’nde kurulan Diyabetik Ayak Konseyi, konusunda uzman 6 kişilik ekipten oluşuyor. Uzun süreli tedavi gerektiren ve birden fazla branş tarafından takip edilmesi gereken ayrıca diyabetten kaynaklı yara tedavileri, kurulan konseyle uygun ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Başhekim Vekili Op. Dr. Teoman Şen başkanlığında kurulan ekipte; Endokrinolog Uzm. Dr. Gökçen Ünal Kocabaş, Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Emin Ersoy, Kalp Damar Cerrahı Uzm. Dr. Çağatay Bilen, Dermatolog Uzm. Dr. Aylin Kazancı, Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güliz Yılmaz ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Deniz Özkaya yer alıyor.

16 yıldır diyabet hastası olan ve bu nedenle 1 yıl önce ayağını kaybeden Hasan Ali Kadayıfçı kurulan konseyin ilk hastası olarak muayene edildi. Kadayıfçı “Ben 54 yaşındayım Menemende yaşıyorum. Kontrollerim için Dokuz Eylül Hastanesi’ne gidiyordum. Çiğli bölgesinde böyle bir hastanenin açılması ve Diyabetik Ayak Konseyi’nin kurulması çok iyi oldu. Tekerlekli sandalye kullandığım için Dokuz Eylül Hastanesi’ne gidip gelmek benim için çok zordu. Menemen’den İZBAN’la bu hastaneye çok rahat geliyorum ve her yer tertemiz, doktorlarımız da çok güzel ilgileniyorlar” dedi.

Endokrinolog Uzm. Dr. Gökçen Ünal Kocabaş da, “Diyabetik ayak yaraları çoğunlukla tek bir bölüm tarafından değerlendirildiğinde bölümler arasında uzunca süren konsültasyon trafiğine sebep olduğu için bazen hastalarımızın sıkıntı yaşamasına sebep olabilmekteydi. Tüm bunlar hasta ve hekimin motivasyonunu bozmakta olup zaman kaybına ve tedavide aksaklıklara yol açabiliyordu. Diyabetik Ayak Konseyi tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırıp, düzenli, sürekli ve hızlı hasta değerlendirmeye zemin hazırlıyor. Dolayısıyla tedavi süresini kısaltıp, başarıyı artırarak ihtiyacı olan hastalarımıza daha kısa sürede sağlık hizmeti vermekten mutluyuz” diye konuştu.

Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Başhekim Vekili Op. Dr. Teoman Şen, “Konusunda uzman arkadaşlarımın bir araya geldiği Diyabetik Ayak Konseyi ile hastalarımızın tedavilerini eksiksiz yerine getirmeyi hedefliyoruz. Bu tür hastalarımızı, multidisipliner (çok branşlı) bir yaklaşım ile değerlendirip, eksiksiz bir şekilde tedavilerine devam etmelerini sağlıyoruz. Çünkü bu tedavinin bir ekip yaklaşımı gerektirdiğini biliyoruz. Hastanemizde Diyabetik Ayak Konseyini kurarak, hastalarımızın daha kaliteli sağlık hizmetine erişim sağlayabilmelerinin önünü açtık” dedi.