İngiltere’nin Manchester kentinde çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine neden olan terör saldırısı, her türlü teröre karşı ortak mücadele edilemeyişinin, hatta kimi devletlerin bazı terör örgütlerini koruyup kollamasının sonucudur.

ABD, Türkiye’de şimdiye kadar 40 bin kişinin ölümüne neden olan PKK-PYD terör örgütüne ağır silahlar vermekten çekinmedi.
Fransa, PKK’nın ülkesinde serbestçe faaliyet göstermesine, bürolar açmasına, bağışlar toplamasına izin verdi.
Almanya ve Yunanistan, Türkiye’de kanlı darbe girişiminde bulunup kaçanlara kucak açtı, iade taleplerini geri çevirdi.
Belçika, PKK toplantılarına göz yumarken bizim siyasilerimize kapılarını kapattı.
Bu örnekler çoğaltılabilir.
++
Manchester dahil Avrupa ülkelerindeki terör saldırıları PKK-PYD ile ilgili değil. Bu saldırıları DEAŞ yapmadı mı” sorusunun mantığı yoktur.
Bu soruya, “DEAŞ’ı kim yarattı? ABD ve Avrupa ülkeleri, petrolünü yağmalamak için Ortadoğu’ya sorumsuzca el uzatmasa, Irak’ta ve Suriye’de iç savaşın fitilini ateşlemese DEAŞ filan olmazdı” yanıtı verilebilir kolayca.
ABD ve Avrupa ülkelerinin terörle mücadele politikası özetle şöyle:
“Biz istihbarat teşkilatlarımızı güçlendirir, güvenlik önlemlerini artırırız. Böylece bizden izinsiz kuş bile uçmaz. Topraklarımızda teröre heveslenenleri anında etkisiz hale getiririz. Terörden yakınan diğer ülkeler de başının çaresine bakmalı.”
Bu anlayış günahsız insanların yitip gitmesine neden oluyor.
Topyekun ve tavizsiz şekilde her türlü terörün üstüne gidilmedikçe, “Beni tehdit etmeyen, hatta yeri geldiğinde kullanabileceğim terörist iyidir. Onlara para vermekte de, silah yardımı yapmakta da herhangi bir sakınca görmem” anlayışı değişmedikçe başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın terörden daha çok çekeceği vardır.
++
Teröre karşı çifte standart olmaz, birini öbüründen ayırmadan tüm terör örgütleriyle yapılacak amansız mücadele olur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDoğurma yaşı 29, iki çocuk yeter
Sonraki İçerikMiniklerden büyük işler
Nuri Kayış
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.