Çiftçi alın terinin karşılığını alamıyor

407

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, yağmurun hasat fiyatlarını vurduğunu ve geçen yılın altında olduğunu belirtirken, “Buğdaylar yemlik fiyatından satılıyor. Çiftçi alın terinin karşılığını alamıyor” dedi

KIRIKKALE-Hasadın başlamasıyla birlikte ürünün piyasaya sürüldüğünü, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alımlara başladığını belirten Borsa Başkanı Harun Sümer, fiyatların geçen yıla oranla düşük olduğunu vurguladı. Çiftçinin alın teri ve verdiği mücadelenin karşılığını bu sezon da alamadığına dikkat çeken Başkan Sümer, “Hasat sezonumuz başladı ve çiftçi ürününü piyasaya sürdü. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alımlarına başladı. Arpa ve buğday alımları devam ederken fiyatların geçen yıla oranla düşük olması çiftçiyi üzüyor. Geçen yıla oranla fiyatlarda gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. 2014 hasat sezonunda Arpa 0.650 kuruş ile 0,700 kuruş Buğday ise 0,740 kuruş ile 0.850 kuruştan satışa sunuluyordu. Bu sezon ise Arpa 0.55 kuruş ile 0,640 kuruş arası, Buğday ise 0,650 kuruş ile 0,750 kuruş arası fiyattan satışa sunuluyor” dedi.

FİYATLAR GEÇEN YILIN ALTINDA

Fiyatların düşmesinin başlıca nedeninin hava şartları olduğunu belirten Başkan Sümer, “Kırıkkale bu yıl bol yağış aldı ancak zamanında değil. Yağmur hububatın ihtiyacı olduğu dönemde değil, ihtiyacı olmadığı dönemde yağdı. Sürekli de devam etmesi hububatta kaliteyi olumsuz yönde etkiledi.

Bazı bölgelerimizde ise yağan dolu hububat ekili arazileri tahrip etti. Şuanda çiftçimizin büyük bölümü ürününü yemlik statüsünde hem de geçen yılın altında bir fiyatla satmak zorunda kalıyor. Hububat ekili arazilerimizin büyük bölümünün kıraç olması böylesi riskleri artırıyor. Bu tür riskleri biraz daha aşağı çekebilmek adına Kırıkkale olarak sulu tarıma daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Yetkililerimizin bu konuda gerekli olan çalışmayı yaparak, Kırıkkale’nin sulu tarıma geçmesine vesile olacaklarına inanıyoruz” diye konuştu.