Bursa’da konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’de başkanlık sisteminin yeterince tartışılmadığını söyleyerek, “Böyle bir sistemi bireysel olarak kabul etmediğim gibi ciddi endişelerim var.  Bunun hayata geçme şansının çok zor olduğunu düşünüyorum” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Line TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Line TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bursa ziyareti hakkında açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, vatandaşların bir çok konuda şikayetleri olduğunu söyledi. Bu şikayetlerin hükümetten kaynaklandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu sıkıntıları gidermek için parlamentodan birkaç kişi görevlendireceğini vurguladı. Siyasetçinin görevinin zenginleşmek değil, halka hizmet olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, siyasete girenlerin ‘bana ne verecek’ diye düşünmemesi gerektiğini açıkladı. Kendilerinin bunun için siyaset yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kişilerin özeline girmek istemediklerini söyledi. Seçimlerden önce ön seçim yaptıkları yerlerde daha başarılı olduklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, ön seçim oranını yüzde 85’lere çıkarttıklarını anlattı.
Başkanlık sistemi ile ilgili soruya cevap veren Kemal Kılıçdaroğlu, “Başkanlık sistemi Türkiye’de yeterince tartışıldı mı? Hayır. Kişiye göre rejim olmaz, kişiye göre siyaset olmaz, politika üretilmez. Politika halk için, toplum için üretilebilir. 150 yıllık parlamenter deneyimimiz var. Aksaklıklar var ama giderilebilir. Peki, 150 yıllık geleneği neden birdenbire değiştiriyoruz? Birisi başkan olsun diye. Bunlar doğru değil. Siz eğer rejimi değiştirecekseniz bu ayrı bir şey. Ama siz otoriterleştiniz, toplumu baskıladınız, düşünce özgürlüğünü ortadan kaldırdınız, STK ile üniversiteleri susturdunuz. Şimdi topluma başka bir rejimi dayatıyorsunuz. Bunun sıkıntısı başbakan görevini yapamadığı için kaynaklanıyor. Daha önce başbakan olmadan başbakanlığı açıklandı. Böyle bir sistemi bireysel olarak kabul etmediğim gibi ciddi bir endişelerim var. Bunun hayata geçme şansının çok zor olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanın görevleri var. Anayasada tanımlanmış. Onun dışında başka bir işi yapamaz. Bu görevlere sağdık kalacağına dair TBMM’de yemin etti. Başkanlık sisteminden bahsettiniz nedir. 80 sonrası Kenan Evren’in kurduğu düzene bakın. O kendisini devlet başkanı olarak tanımlamıştı ama bu sistemden vazgeçemedi. Yeri geldiği zaman Evren’i ve 12 Eylül darbesini eleştiriyorlar ve sonra o sisteme uygun diyorlar. Böyle olmaz” dedi.
4 eski bakan ile ilgili soruya da cevap veren ana muhalefet lideri, “Hangi gerekçe ile siz bunu yüce divana göndermiyorsunuz? Gönderin yüce divana yargılansınlar. İnsan suçsuzluğunu yargıda kanıtlar. Hırsız da hırsız olmayanda bizim. Böyle bir anlayış olamaz.

FACEBOOK YORUMLARI