Milli Savunma Bakanlığına atanalı henüz bir ay bile olmayan Fikri Işık’ın teröre karşı mücadelede her gün şehitler verdiğimiz şu son derece kritik zaman diliminde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını, “Biz operasyon emri verildiği halde şehit veririm endişesiyle operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz” diye suçlaması siyaset adamlarının önemli gafları arasında şimdiden yerini aldı.

Matematik öğretmeni kökenli Işık, gıda sektöründe yöneticilik yaptıktan sonra Ak Parti’den siyasete atılmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olması neyse de, Milli Savunma Bakanlığına getirilirken herhalde biraz daha düşünülmeliydi.
++
Türk siyasetinin geleneklerinden biri Milli Savunma Bakanlığına yapılan atamalarda çok titiz davranılmasıdır. Çünkü Hükümet-Ordu ilişkilerinin belli bir nezaket içinde yürütülmesi gerekiyor. Genelkurmay Başkanlığına, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ya da Şap Enstitüsü Başkanlığına baktığınız gibi bakamazsınız.
Bu makamın ilk sahibi Kurtuluş Savaşı kahramanlarından, Atatürk’ün yakın silah arkadaşı Fevzi Çakmak’tı.
Söz konusu makama daha sonra yine çok tecrübeli isimler oturdu. Recep Peker, Hasan Saka, Ferit Melen Milli Savunma Bakanlığının ardından başbakan da oldular.
Hasan Esat Işık, Haluk Bayülken gibi diplomasinin flaş isimleri de yıllarca Milli Savunma Bakanlığı yaptı bu ülkede. Orduyla ilişkilerin kırıp dökmeden bir diplomat inceliğinde yürütülmesinin yolu buydu.
Ak Parti hükümetlerinde de başlangıçta Vecdi Gönül gibi mutedil karakterli bir kişi Milli Savunma Bakanı oldu. Sonra bu makama yine nezaketi elden bırakmayan İsmet Yılmaz geldi.
Keşke bu iki isimden biriyle devam edilseydi.
++
Fikri Işık’ın şu aşamada yapması gereken gafını düzeltmesi, erinden paşasına ordunun gönlünü almasıdır.
Teröre karşı vatan savunması kırgın gönüllerle değil yüksek moralle olur çünkü.