Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un darbe girişimiyle ilgili CNN Türk’te yaptığı değerlendirmeleri son derece dikkat çekici ve ufuk açıcı buldum.

Başbuğ, FETÖ’nün giriştiği darbenin arkasında CIA’nın (ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı) olduğunu belirttikten sonra özetle şunları söyledi:
“CIA’nın amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) dibe vurdurmaktı. Nitekim bugün TSK Cumhuriyet tarihinin en kritik noktasında.
Girişim, Suriye meselesi ile alakalı. Kuzey Suriye’de kurulacak Kürt devleti oluşumuna müdahale etmeyecek TSK oluşturmaktı amaç.
Gülen’e yardım eden CIA, TSK’yı zayıflatmak istiyordu ve bunu başardı.”
++
İlginç değil mi?
Ortadoğu’yu yeniden biçimlendirmek isteyen ABD, FETÖ’yü kullanıyor ve darbe girişimiyle Türkiye’de bir rejim değişikliğine yol açamasa da TSK’yı zayıflatarak istediğini önemli ölçüde elde etmiş oluyor.
++
Peki, şimdi ne yapmalı?
ABD’nin dostumuz olmadığı bir kez daha net biçimde anlaşıldığına göre bundan sonraki adımlarımızı buna göre atmamız gerekiyor.
Öncelikle yapılması gereken TSK’nın moralinin hızla düzelmesini sağlayacak önlemleri almaktır.
Bunun yolu da, TSK’daki görevden almaları, işten el çektirmeleri, zorunlu emekliye ayırmaları bir an önce tamamlamak, görevdeki insanları “Acaba ben de gidici miyim” düşüncesinden kurtarmaktır.
Ankara, İstanbul gibi kentlerdeki askeri kışlalarda bulunan başta tanklar olmak üzere tüm ağır savaş makinelerini Suriye sınırına kaydırmak, ABD’ye karşı ikinci ve önemli bir yanıt olabilir.
Yapılması gereken üçüncü şey, ABD’nin İncirlik Üssü başta olmak üzere Türkiye’deki askeri üslerdeki faaliyetlerini yeniden düzenlemek ve sınırlamaktır.
Dördüncü adım, daha önceki bir yazımızda da vurguladığımız gibi Rusya ile ilişkileri geliştirmek ve yeni ittifak arayışları içine girmektir.
++
Darbe girişiminin arkasında sadece Fethullah Gülen’i ve onun FETÖ’sünü görmek, ABD’yi ihmal etmek büyük hata olur ve zaman içinde ABD’nin yeni Fethullah Gülen’ler ve FETÖ’lar bularak darbe yapmasına yardım etmekten başka işe yaramaz.
Zaman ABD ile esaslı biçimde hesaplaşma zamanıdır.
Korkunun ecele faydası yoktur.